25 травня 2011, Одеська область, Чернівецька область. – Енергетики Дністровського гідроенерговузла протиправно не спускають воду, через що у дельті Дністра нижче ГЕС гине риба, цвіте вода та псується екосистема. Прироохоронці уже два тижні вимагають зупинити цю екологічну катастрофу, і тепер звернулися до міністра екології та природних ресурсів України, адже Дністровська ГЕС діє всупереч узгодженому Міжвідомчою комісією регламенту весняних попусків.

„У дельті Дністра катастрофічний дефіцит води. Температура піднімається до 20 градусів і навіть вище. Вода цвіте, набуває жовто-коричневого кольору. З’являються мертві товстолобики та коропи. Значна територія, куди мала би зайти вода, потерпає від наслідків весняних пожеж”, – констатує експерт з водно-болотних угідь, кандидат біологічних наук Іван Русєв.

Він пояснює, що відсутність води у плавнях призведе до знищення біорізноманіття цього регіону, адже тут розмножуються рідкісні для України та світу видра, європейська норка, горностай, жовта чапля, орлан-білохвіст, чорний лелека. Скорочується чисельність блискучих ібісів, що є емблемою Нижньодністровського національного природного парку.

Незважаючи на затверджений Державним агентством водних ресурсів України регламент екологічних попусків на річці Дністер та попередження екологів, працівники Дністровської ГЕС не спускають воду з водосховища у достатньому об’ємі, хоча й підписали усі документи, які мають це регламентувати. Так, згідно з протоколом міжвідомчої наради, спуск води мав початися 10 квітня і тривати щонайменше місяць у певних обсягах, однак вже через кілька днів шлюзи ГЕС були закриті. Чиновники стверджують, що у Дністровському водосховищі спостерігається слабкий приплив води, і тому від спуску води страждають його рибні запаси.

„Не можна порівнювати штучне розведення риби у водосховищі та загибель екосистеми національного парку! У 1980-х роках, коли була подібна ситуація, керівництво Комуністичної партії одразу відреагувало на катастрофу, і воду спустили. А тепер навіть працівники національного природного парку та відповідальні органи державної влади не докладають зусиль, аби це припинити,” – говорить Іван Русєв.

При цьому він відмічає, що об’єм водосховища, незважаючи на слабкий притік води, доволі високий і складає від 2 800 до 2 900 мільйонів кубометрів.

«Гідроенергетики ніяк не можуть зрозуміти, що вода в Україні потрібна не тільки для їхньої галузі. На нашу думку, персональну відповідальність за теперішню ситуацію на Дністрі мають понести члени оперативної робочої групи Міжвідомчої комісії зі встановлення регламенту екологічного попуску з Дністровського водосховища, яким було доручено контроль за дотриманням регламенту попусків,» – говорить Віктор Мельничук, виконавчий директор Національного екологічного центру України.

Відсутність затверджених на міждержавному рівні екологічних правил експлуатації комплексу Дністровських водосховищ дає можливість маніпулювати водними ресурсами Дністра та фактично узурпувати річку, що призводить до екологічних та соціальних криз. На думку екологів, цю ситуацію треба терміново змінювати.

Природний баланс дельти Дністра має значення для України, Молдови та Придністров’я, а його територія охороняється Рамсарською конвенцією та знаходиться під міжнародним наглядом.

Інші статті Івана Русєва про ситуації у Дністровському національному природному парку:

http://vo.od.ua/rubrics/ehkoklub/17520.php
http://vo.od.ua/rubrics/ehkoklub/17687.php
http://vo.od.ua/rubrics/ehkoklub/17353.php

За інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Іван Русєв,
член Ради Українського товариства охорони птахів, експерт з водно-болотних угідь, кандидат біологічних наук,
тел. 097-5762-705
rusevivan at ukr.net

Віктор Мельничук,
виконавчий директор Національного екологічного центру України,
член Громадської ради при Мінприроди України та при Держводагентстві України,
тел. (044) 238-62-60, 097-490-40-69
necu at i.kiev.ua