1.06.06 відбулося засідання Громадської ради при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України, на якому головним питанням була інформація Міністра ОНПС п. П. Ігнатенка про розляд на засіданні Кабінету Міністрів України питання про відведення земель регіонального ландшафтного парку „Гранітно-степове Побужжя” на користь ВП „Атоменергобуд” НАЕК „Енергоатом” з метою їх затоплення для пуску Ташлицької ГАЕС. Питання було винесено на обговорення поза процедурою і його не було в порядку денному. Незважаючи на заперечення Віце-прем ’ єра з гуманітарних питань В. Кириленка, Міністра охорони навколишнього природного середовища П. Ігнатенка, Міністра культури і туризму І. Ліхового, а також протест заступника Генерального Прокуратура Т. Корнякової, питання було ухвалено переважною більшістю присутніх. Заперечення проти такого рішення стосувалися виняткової цінності для України як держави територій, які потрапляють під затоплення, з природоохоронної та історико-культурної точок зору. Протест Генеральної Прокуратури стосувався числених порушень екологічного та пам’яткоохоронного законодавства. Рішення Кабміну має погодити також Міністерство юстиції України. Міністерство фінасів України погодило за умови, що Держкомітет земельних ресурсів не матиме зауважень. У свою чергу Держкомзем висловиться позитивно, якщо не матиме зауважень Міністерство охорони навколишнього природного середовища України. Тобто, рішення фактично поки що заморожено, але сам факт спроби „протягнути” відверто незаконне рішення через Кабмін викликає, м ’ яко кажучи, здивування.
11 квітня 2006 р. Міністр культури і туризму України І. Д. Ліховий підписав наказ № 173/0/16-06 про внесення “Історичного ландшафту центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького” до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією — пам’ятка місцевого значення, за типологією — визначне місце, за видовою приналежністю — археологічний, історичний, ландшафтний об’єкт. Цим же наказом Державній службі охорони культурної спадщини доручено підготувати проект постанови Кабінету Міністрів України про внесення “Історичного ландшафту центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького” до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією — пам’ятка національного значення. Віднині територія “Історичного ландшафту центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького” як пам’ятка, внесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, згідно зі ст. 22 та п. 3 ст. 24 Закону України “Про охорону культурної спадщини”, підлягає беззастережному збереженню і не може бути знищена, змінена, або пошкоджена без спеціального дозволу центральних у сфері охорони культурної спадщини органів виконавчої влади.
Натомість, не маючи жодних законних аргументів на користь знищення святині українського народу – урочища Гард на р. Південний Буг в Миколаївській області, енергетики Южноукраїнського енергокомплексу скористалися весняним паводком і штучно тримають рівень води у водосховищі на відмітці 14,7 м – рівні, на який немає державної екологічної експертизи і який сприяє невідворотному знищенню найціннішої частини Регіонального ландшафтного парку „Гранітно-степове Побужжя”, що згідно рішенню Міністерства культури внесено до переліку нерухомих пам ` яток історії та культури. Чинне законодавство передбачає кримінальну відповідальність за пошкодження таких пам ` яток. Державна екологічна інспекція України провела 16-19 травня 2006 р. перевірку дотримання природоохоронного законодавства ВП „Атоменергобуд” НАЕК „Енергоатом” та встановила численні порушення, про що є відповідний Акт. Основним приписом є дотримання НПР Олександрівського водосховища на відмітці 8,0 м. Термін виконання приписів вже минув.
У процесі будівництва ТГАЕС та затоплення Бузького Гарду порушуються 3 статті Конституції України, численні статті 8-и законів України, статті Земельного та Водного кодексів України, положення 6 міжнародних конвенцій, 3-х указів Президента України тощо.
Вже близько 20-років триває протистояння на Пд. Бузі. Громадськість рішуче виступає проти підвищення рівня води в Олександрівському водоймищі на р. Південний Буг, що на думку енергетиків необхідне для добудови ТГАЕС. На погляд громадськості, абсолютно неприйнятно розплачуватися за втілення подібних сумнівних проектів величезними бюджетними коштами та знищенням 27,7 га території заповідного об’єкту – Регіонального ландшафтного парку “Гранітно-степове Побужжя” і затопленням визначної історико-культурної пам’ятки, яка дає ключ для тлумачення державних символів України.
Втім, Гард ще можна врятувати, якщо сучасна влада згадає чим вона обіцяла відрізнятися від старої кучмівської. Адже відношення до національних святинь – то надійний індикатор моральності влади. Громадськість вимагатиме від Президента України негайно втрутитися і врятувати цю неповторну місцевість. Організатори прес-конференції готують низку акцій протесту в м. Києві, м. Миколаєві та безпосередньо на Бузькому Гарді.
Ми послідовно вимагатимемо вирішення цієї проблеми з обов’язковим дотриманням чинного законодавства України і без затоплення Бузького Гарду!
Національний екологічний центр України,Дружина охорони природи „Зелене майбутнє” КНУ,
Київський спортивний клуб водного туризму «4 сторони», Громадянська партія «Пора»
Довідки за тел.: 238-62-60