Сьогодні, 14 березня, відзначається Всесвітній день дій проти гребель, на захист річок, води і життя (International Day of Actions against Dams, for Rivers, Water and Life).

Цей день започаткований у 1997 р. за ініціативою громадської організації «Міжнародна мережа річок» (США) з метою об’єднання зусиль людей всього світу в боротьбі проти гребель, а також здійснення просвітництва щодо впливу гребель на річкові екосистеми.

Будівництво дамб і гребель на річках загрожує природі всієї планети. Греблі є тромбами, що знищують річки. Вони перекривають вільну течію, фрагментують річки, руйнують екосистеми. Греблі представляють техногенну загрозу, їх руйнування призводить до катастрофічних наслідків. Минулого місяця весь світ спостерігав за руйнуванням греблі Оровілл в Каліфорнії, що загрожувала 200 тис. чоловік.

В Україні проблема гребель – надзвичанйо гостра. Сучасні плани гідроенергетиків подальшого перекриття річок України греблями – як для будівництва міні ГЕС так і великих ГЕС та ГАЕС, несуть загрозу знищення наших річок, позбавлення українців питної води, знищення ландшафтів і екосистем, здорового довкілля. Під загрозою опинилися Дністер, Південний Буг, Дніпро і сотні малих річок Карпат.

Побудова гребель на Дніпрі вже призвела до деградації найбільшої річки України та нашого національного символу. Зведення гребель призвело до затоплення більш ніж 700 тис. га та знищення ряду населених пунктів. Дніпро втратив рибне різноманіття, звичайним стало «цвітіння» води, викликають все-більшу небезпеку старіючі дамби.

НЕЦУ закликає українських громадян бути небайдужими до стану річок, стати на їх захист, вимагати урядових структур полишити плани подальшого знущання над річками і перейти до планування ліквідації гребель та вивільнення вільних течій річок.