На території м.Києва існує лише один заказник загальнодержавного значення. Це заказник «Лісники», що розташований у Голосіївському р-ні міста. Починаючи з 1989 року, коли заказник було створено, наукова громадськість не перестає вважати його найціннішою природною територією у місті. Про це свідчать числені дослідження та публікації у наукових та науково-популярних виданнях.

Заказник «Лісники» своєю цінністю завдячує перш за все тому, що практично весь він лежить в заплаві р.Віта – єдиної річки Києва, що зберіглась у природному руслі. В заказнику зберіглась унікальна флора і фауна тому, що він переважно заболочений і позбавлений значного рекреаційного тиску.

Постійно спостерігаються спроби забудувати території, зарезервовані під розширення заказника з півночі і з півдня.

Тепер «Лісникам» загрожує нова і наразі найбільша небезпека. Державним комунальним підприємством «Плесо» розробляється проект розчистки русла р.Віта. Проект наче стосується лише частини річки в межах району Чапаєвка. Натомість, як нам відомо, він торкається і ділянки річки на території заказника. Враховуючи заболочений характер «Лісників», в ра з і роз чистки русла відбудеться зміна гідрологічного режиму р. Віти, і, як наслідок – пересихання «Лісників». Таким чином буде знищена унікальна флора і фауна заказника.

Слід зазначити, що згідно з Положенням про заказник «Ліники», роботи, що призводять до зміни гідрологічного режиму його території заборонені. Зміни до положення можуть прийматись лише на державному рівні.

Проте на цьому протизаконний характер розроблюваного проекту не закінчується. Окрім розчистки р.Віта (а це робиться саме з метою осушення заплави річки в межах Чапаєвки – що саме по собі незаконно) планується також спорудження захисної дамби на сході Чапаєвки.

Враховуючи обриси та адміністративні межі Чапаєвки, дамба буде розташована на землях заказника місцевого значення «Жуків острів».

Ми не звинувачуємо ДКП «Плесо» у розробці зумисно про т изаконного та антиекологічного проекту. Натомість, більшість передбачених проектом робіт виконуватиме саме «Плесо», використовуючи для цього кошти міського бюджету. А відтак – «Плесо» зацікавлене у максимальних обсягах проекту, що призведе до максимальних обсягів залучення коштів. Ми сприймаємо цей проект, як сліпу постановку керівництвом «Плеса» грошей на перший план.

Висновком сказаному може бути лише одне – розчистка русла р.Віта на території заказника «Лісники» та в прилеглій до нього заболоченій зоні, зміна гідрологічного режиму долини річки та спорудження захисної дамби біля р-ну Чапаєвка не має бути до пущено.

Для контактів:

8-097-1000-473 Олексій

lynxlynx at ukr.net