27 грудня о 12.00 біля будівлі Міністерства екології та природних ресурсів України відбувся природоохоронний пікет. Організаторами стали: Дружина охорони природи міста Києва «Зелене майбутнє» та Молодіжне відділення Національного екологічного центру України.

Головна вимога учасників акції – зробити безстроковим Мораторій на вилов китоподібних Чорного та Азовського морів (введений Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №165 від 31.03.2008 «Про введення тимчасового обмеження на спеціальне використання (вилучення з природного середовища існування) китоподібних Чорного та Азовського морів»).

На території України в Чорному та Азовському морях мешкає три види китоподібних – дельфіни афаліна, азовка, білобочка. Чисельність афалін – 5-10 тисяч особин, білобочок – не більше 4 тисяч особин, азовок – 3-4 тисячі особин, тоді як до промислового видобування дельфінів їх нараховувалося декілька мільйонів. У 1994 році всіх дельфінів Чорноморського басейну було внесено до Червоної книги України, в якій вони отримали статус рідкісних та вразливих. За Законом України «Про Червону книгу України», використання цих видів дозволяється у виняткових випадках лише у наукових і селекційних цілях. Закон України «Про Червону книгу України» також прямо забороняє комерційне використання дельфінів.

Дельфінарії, які зараз збудовані в кількох містах України, не мають документів та дозволів на утримання дельфінів, при перевірках Державною екологічною інспекцією виявлено ряд грубих порушень вимог природоохоронного законодавства. Так, відсутні дозволи Міністерства екології та природних ресурсів України на утримання в неволі морських тварин, дозволи Державного комітету ветеринарної медицини. Щоразу при використанні дельфінів у видовищних заходах порушуються вимоги статей 7,8,25 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».

З моменту введення мораторію на вилов дельфінів два роки тому їх становище в природі не покращилося. Натомість дельфінаріїв стало значно більше. Із завершенням 2010 року збігає термін дії мораторію, що відкриє широкі ворота зловживанням під час їх вилову.

«Нерідко представники дельфінаріїв розповідають, що дельфіни потрапили до них для реабілітації. Проте це цілковита неправда, – розповідає заступник голови Національного екологічного центру України Василюк Олексій. – Жодного реабілітаційного центру для дельфінів в Україні немає і лише зараз ми добиваємося їх створення. Натомість усі дельфіни, яких незаконно виловлюють для дельфінаріїв, ніколи не повертаються в природу, назавжди лишаючись рабами прибуткового бізнесу».

«Дельфін-афаліна, якого утримують у дельфінаріях, є єдиним видом, занесеним до Червоної книги, для якого чомусь потрібні окремі мораторії, щоб заборонити його вилов, – пояснює член Національного екологічного центру України Олег Андрос. – Ми прийшли на цю акцію для того, щоб зробити мораторій безстроковим. Якщо цього не станеться – Мінприроди лишиться головним винуватцем скорочення чисельності дельфінів у природі. Наша задача – не допустити цього».

Нагадуємо, що вже півтора роки в Україні працює громадська кампанія проти комерційного використання дельфінів, покликана зупинити їх вилов та міжнародну торгівлю ними для утримання у дельфінаріях. Нещодавно в українських захисників дельфінів з’явилися вірменські колеги, адже українська мережа дельфінаріїв НЕМО заявила про намір побудови дельфінарію в Єревані, куди дельфінів планують завезти з України. Це викликало резонансний політичний скандал та хвилю громадських протестів у Вірменії. Нам відомо, що протягом останніх 5 років не було видано жодного дозволу ні на ввезення, ні на вивезення дельфінів через український кордон, що контролюється конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої флори та фауни, що знаходяться на межі зникнення (СІТЕС). Таким чином, на території України замислюється не лише незаконне утримання дельфінів, а й незаконна міжнародна торгівля ними. Ці наміри дуже чітко співпадають із завершенням мораторію на вилов дельфінів.

Таким чином, головними вимогами учасників акції стали:

  • Закрити дельфінарії, віддалені від морського узбережжя, у Києві, Харкові та Донецьку.
  • Зробити безстроковим Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №165 «Про введення тимчасового обмеження на спеціальне використання (вилучення з природного середовища існування) китоподібних Чорного та Азовського морів».
  • Не допустити вивезення дельфінів до Вірменії.
  • Прийняти Правила утримання дельфінів в дельфінаріях.

До учасників акції вийшов заступник Міністра Томахін Михайло Лоранович й запросив до круглого столу, на якому прокоментував головні вимоги природоохоронців:

  • Мораторій на вилов дельфінів Мінприроди не вважає за доцільне подовжувати не будуть, адже головні його вимоги прописані в Законі України «Про Червону Книгу України», за виключенням того, що не можна вилучати дельфінів з природного середовища для реабілітації, бо саме для цього в 2008 році було прийнято цю тимчасову заборону через вилов дельфінів під прикриттям реабілітації. Натомість заступник міністра пообіцяв, що буде створений реабілітаційний центр на базі Карадазького дельфінарію, який буде контролювати процес реабілітації дельфінів, й те, щоб вони обов’язково потім поверталися в море.
  • Правила утримання дельфінів в дельфінаріях будуть прийняті після Нового Року.
  • Дельфіни, яких було завезено у Вірменію, були придбані в Японії, з приводу чого заступник міністра показав відповідні документи.
  • Щодо порушень природоохоронного законодавства дельфінаріями, зокрема в Києві, Харкові та Донецьку та питання про їх закриття пан Томахін не був готовий відповісти й запропонував зустрітися з головою Державної екологічної інспекції. Природоохоронці погодилися.

Про подальші новини в цій темі а також про подальші акції за продовження мораторію на вилов дельфінів буде повідомлено додатково.

Докладніше: http://pryroda.in.ua/dop-kyiv/delfini-v-delfinariyax/

Контакти:

Василюк Олексій
НЕЦУ
0971000473
vasyliuk at gmail.com

Катерина Полянська
ДОП Києва, НЕЦУ
0672664438
ktgreentree at gmail.com

Олег Андрос
ДОП Києва, НЕЦУ
0975027551
greenteremky at gmail.com

Корисні сайти:

http://rescuedolphin.blogspot.com/

http://pryroda.in.ua/