© Daniel Rosengren/FZS

Група зацікавлених осіб прагне здійснити величезний природоруйнівний проект Е40 – побудувати купу гідротехнічних споруд та «окультурити» русла річок аби мати теоретичну можливість транспортувати водою вантажі з Балтійського моря у Чорне і навпаки. Вони запевняють, що усе буде безпечно та економічно вигідно. Але чи так це?

Експертний аналіз радіаційних небезпек показав загрозливі наслідки будівництва водного шляху через Прип’ять та Київське водосховище. Це робить недоцільним весь проект – від Балтії до Чорного моря.

На додаток до пожеж у лісах та очеретах, спаленої Зони відчуження, пилових бур та жахливого смогу ми завтра ризикуємо ще й отримати забруднені радіацією річки. Усі роботи на руслах та у заплавах призведуть до суттєвого зниження водності. Хоча води наразі в Україні і без того катастрофічно бракує. Усе лише заради того, щоб хтось отримав вигідні підряди за державний кошт.

Девід Боллей, один з авторів дослідження, фізик-ядерник та голова ACRO про плани будівництва водного шляху E40: «Враховуючи результати нашого аналізу радіоактивності, будівництво водного шляху Е40 через Чорнобильську зону відчуження неможливе. Це підриває весь проект “.

На дні Київського водосховища лежить прикритий мулом Цезій-137. Днопоглиблення буде суперечити рекомендаціям МАГАТЕ – Міжнародного агентства з ядерної безпеки. МАГАТЕ рекомендує залишити мул у спокої, бо інакше це створить ризики людям, які прямо або опосередковано користуються Київським водосховищем та можуть зазнати впливу високого рівня радіації.

У техніко-економічному обґрунтуванні водного шляху Е40 не розглянуто низку основних небезпек, які спричиняє радіація внаслідок Чорнобильської ядерної катастрофи 1986 року. Чорнобильська атомна станція, яка знаходиться в українській частині Полісся приблизно у 110 кілометрах на північ від Києва, залишається у процесі виведення з експлуатації.

Експерти проекту «Врятуємо Полісся» (SavePolesia) дали первинну оцінку впливу будівництва та обслуговуванню водного шляху Е40 щодо розповсюдження радіоактивних матеріалів.

Важливі тези, що показують небезпеку будь-яких робіт на Прип’яті та у Київському морі:

 Водний шлях E40 створює ризик поширення радіаційно небезпечних речовин, активізує декілька «точок радіації». Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) рекомендує залишити забруднений осад непотривоженим;

  • Будівництво Е40 спричинить опромінення працівників та мільйонів людей, адже так звані «ключові ділянки» – обладнання, відходи тощо – не були виведені з експлуатації відповідно до інструкцій МАГАТЕ;
  • Міжнародні стандарти щодо радіації та довкілля при обґрунтуванні проекту не були дотримані;
  • Участь громадськості в обговоренні проекту не була забезпечена належним чином;
  • Забруднення ключовими радіоізотопами – цезієм-137 (Cesium-137), стронцієм-90 (Strontium-90), плутонієм (Plutonium) – несе значну небезпеку для здоров’я населення.
  • Чорнобильська зона відчуження залишатиметься непридатною для життя протягом десятиліть.
  • Радіація є суттєвою проблемою не лише у межах Зони відчуження, а й поза нею, подекуди рівні радіації за межами Зони перевищують рівні на ділянках Зони.

Експерти зазначають, що необхідне більш комплексне дослідження, щоб краще зрозуміти всі загрози здоров’ю людини.

Довідкова інформація про Полісся і водний шлях Е40:

Полісся – це величезна відносно «дика» територія Білорусі, Польщі, Росії та України. Водний шлях E40 – це проект, який має на меті з’єднати Балтійське та Чорне моря судноплавним сполученням довжиною приблизно 2000 км, яку лобісти хочуть прокласти від Гданська у Польщі до Херсона в Україні. Це може мати дуже серйозний негативний вплив на природну та культурну спадщину та населення Полісся, а також широкий вплив на економіку та світовий баланс вуглецю.

Two women and a horse on the countryside in the Polesie area, Ukraine. © Daniel Rosengren

 

У 2015 році було опубліковано техніко-економічне обґрунтування Е40. Відповідно до нього маршрут проходитиме річковими системами Вісли, Бугу, Піни, Прип’яті та Дніпра. Більша частина шляху проходитиме незарегульованими, тобто особливо цінними для природного балансу, річками. Русла цих річок планується грубо змінити:  випрямити, підперти греблею, провести днопоглиблення або осушити. Хоча деякі канали судноплавства вже існують, масштаб запропонованої нової розробки настільки глобальний, що загрожує екологічною катастрофою у регіоні.

Детальніше – у розгорнутому тесті та доданих до нього ілюстраціях тут:

https://savepolesia.org/wp-content/uploads/2020/04/SavePolesia_Factsheet_E40-could-expose-people-to-radiation_UK.pdf (українська мова)

Повний звіт щодо радіологічних ризиків проекту Е40 – тут:

https://savepolesia.org/wp-content/uploads/2020/04/ACRO_E40-waterway_Chernobyl-heritage.pdf (англійська мова)

https://savepolesia.org/wp-content/uploads/2020/04/ACRO_E40-waterway_Chernobyl-heritage_RUS.pdf (російська мова)