Національний екологіний центр України презентував посібник для громадян “Землевласник має право” [1], що містить поради для землевласників таземлекористувачів, через ділянку яких може пройти лінія електропередачі (ЛЕП). Зокрема щодо того, які документи слід оформити, щоб не зазнати збитків.

«До ідеї створення посібника ми прийшли після того, як побачили, в який спосіб іноді «Укренерго» намагається вирішити питання відведення землі під свої проекти. В селі Усатове, Одеської області, «Укренерго» протягла лінію прямо над дахами будинків, поставивши опори на городах людей. Ми сподіваємось, що поради, які ми даємо в брошурі, допоможуть громадянам, підготуватись до діалогу з енергетиками і обґрунтовано відстоювати свої права», – заявила Олена Міскун.

З матеріалів можна дізнатися, як ЛЕП впливає на господарську діяльність, за яких умов земельна ділянка може бути відчужена, на яку компенсацію варто розраховувати, а також що робити, якщо запропонована компенсація не влаштовує.

Навесні цього року НЕЦУ провів дослідження впливу ПЛ 750 кВ Запорізька АЕС-Каховська, що проходить територією Херсонської області, на умови життя мешканців прилеглих територій і виявив, що землевласники, з якими НЕК “Укренерго” укладала угоди про обмежене користування земельними ділянками (сервітути), здебільшого не знали, що вони підписували: ані своїх прав, ані обов’язків ініціаторів угод [2].

«Через наше село планують прокласти ЛЕП Запорізька АЕС – Каховська. Не було ніяких особливих спроб з боку Укренерго, пояснити землевласникам, як подібне будівництво вплине на їх господарство, або як буде відшкодовано можливі збитки, нам просто роздали типові угоди сервітутів на підпис та й по тому», – зазначає Василь Білицький, мешканець села Водяне, Запорізької області.

Робота є особливо актуальною з огляду на Енергетичну стратегію України до 2030 року, одне із основних завдань якої – інтенсивно нарощувати експорт електрики до країн Європи. Такий курс передбачає будівництво великої кількості високовольтних ліній електропередачі [3]. А це масштабні інфраструктурні проекти, які потребують залучення великої кількості земель, тому будівництво неминуче зачепить земельні ділянки, що знаходяться у приватній власності громадян.

Додатково:

[1] Брошура доступна на сайті НЕЦУ: https://necu.org.ua/zemlevlasnyk-maye-pravo/

[2] Підсумковий звіт “Екологічний та соціальний вплив ПЛ 750 кВ Запорізька – Каховська” http://bit.ly/1b95Y3X

[3] Повітряна лінія (ПЛ) 750 кВ Запорізька АЕС-Каховська підстанція (ПС), ПЛ 750 кВ Рівне-Київ, ПЛ 330 кВ Ново-одеська-Арциз та ПЛ 750 кВ Каховська ПС-Приморська ПС-Дністровська ГАЕС-Хмельницька АЕС (або Південне напівкільце).

За детальною інформацією звертайтесь:

Олена Міскун: +38 (050) 352 10 57, miskun@bankwatch.org
Славка Куцай: +38 (097) 923 75 31, slavka.kutsay@gmail.com

symbol_euНЕЦУ висловлює подяку Європейському Союзу за підтримку нашої роботи. Вміст цих матеріалів є винятковою відповідальністю НЕЦУ і за жодних обставин не може розглядатися як такий, що відображає позицію Європейського Союзу. [www.delukr.ec.europa.eu/]