від 16.02.2006 р.

Міністру охорони навколишнього природного середовища України п. Ігнатенку П. М.

Шановний Павле Миколайовичу!

Громадська рада всеукраїнських організацій природоохоронного спрямування при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України висловлює Вам свою високу повагу та повідомляє про таке.

На черговому засіданні, що відбулося 26 січня 2006 року, члени Громадської ради розглянули листа заст. Міністра ОНПС п. А. Гриценка від 2 8.12.2005 за №13193/20-11 стосовно погодження проекту добудови Дністровської ГАЕС, заслухали доповіді виконавчого директора Національного екологічного центру України (НЕЦУ) п. Мельничука В. П. та голови Громадської ради при Державному управлінні екології та природних ресурсів у Чернівецькій області п. Масікевича Ю. Г., ознайомилися з наявними матеріалами щодо затвердження екологічної експертизи проекту та вирішили:

 

  • Вважати прийняття рішення про затвердження державної екологічної експертизи проекту добудови Дністровської ГАЕС поспішним та невиправданим, а сам процес проведення експертизи непрозорим і таким, що порушує прийняті процедури. Із наданих членам Громадської ради матеріалів з цього питання не видно, яким саме чином було враховано або з яких причин знято зауваження перелічені у Висновку державної екологічної експертизи стосовно проекту будівництва Дністровської ГАЕС №10-3/2-3-877 від 05.11.1997 р.
  • Звернути увагу керівництва Мінприроди на відсутність дієвих консультацій з громадськістю при розгляді і затвердженні проекту добудови ГАЕС, а так звані громадські слухання, що відбулися 21 листопада 2005 року в м. Новодністровськ, вважати проведеними лише формально, оскільки на них навіть не були запрошені представники громадських природоохоронних організацій басейну Дністра та незалежні експерти.
  • Просити Вас, пане Міністр, відкликати Висновок №307 державної екологічної експертизи щодо проекту „Завершення будівництва Дністровської ГАЕС (перша черга будівництва в складі 3-х агрегатів)” від 23.11.2005 р. за підписом п. Гриценка, і провести повторний процес екологічної експертизи проекту з дотриманням всіх вимог законодавства, Конвенції „Про доступ до інформації, участь громадськості у прийнятті рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Оргуська конвенція) та найкращої світової практики щодо консультацій з громадськістю. Так зокрема, Громадська рада пропонує створити умови як для ознайомлення громадськості з повними матеріалами ОВНС проекту і досліджень, на яких грунтується Наукова еколого-експертна оцінка проекту „Завершення будівництва Дністровської ГАЕС (перша черга будівництва в складі 3-х агрегатів)” надана до Центральної служби Укрінвестекспертизи та Мінприроди Інститутом геохімії навколишнього середовища НАНУ та МНС України від 21.10.2005 р., а також попередніх експертиз, в Орхуському центрі при Мінприроди, так і для подання представниками громадськості коментарів до зазначених документів; проведення громадських слухань в м. Києві, Чернівцях або Новодністровську з обов’язковим попереднім обговоренням формату слухань і організаційних питань з зацікавленими громадськими організаціями.
  • Звернути Вашу, пане Міністр, увагу на неприпустимість практики аврально-кулуарного, непрозорого для громадськості затвердження висновків держекоекспертизи, явно продемонстрованих паном А. Гриценком у випадку, що розглядається. У разі подальшого розквіту в Мінприроди кучмістсько-пострадянських методів роботи, звернутися до вищого керівництва країни і Секретаріату Орхуської конвенції.
  • Звернутися до керівництва Світового банку, з вимогою надати проекту екологічну категорію „А” при розгляді можливості фінансування проекту банком.

Члени Громадської ради підтримують Ваші зусилля, спрямовані на перетворення Мінприроди України в реально працюючу установу із захисту довкілля та екологічних прав громадян, щиро бажають Вам успіхів в цьому нелегкому процесі та очікують від Вас належної уваги до поставлених питань і вжиття невідкладних заходів для виправлення ситуації що склалася.

 

З повагою,
Голова Громадської ради,
канд. біол. наук С. В. Таращук