НЕЦУ виступає з ініціативою відмови від спалювання листя, стерні та сухої трави на загальнодержавному рівні, а також за відмову від прибирання листя в парках взагалі. Настав час відмовитися від цієї шкідливої звички, і свій вклад у це повинен зробити кожен українець.

Спалювання опалого листя є дуже шкідливим для здоров’я і для природи і заборонене законодавством.

Також починаючи з 2008 року вперше в Україні з‘явилась тенденція до самовільного спалювання лісосмуг. Люди свідомо підпалюють захисні лісосмуги, лісопосадки та навіть ділянки лісу щоб потім безперешкодно вирубати їх на дрова. Якщо ця тенденція продовжиться, вже у найближчі 2-3 роки будуть зруйновані шляхи міграції багатьох тварин, невід‘ємно пов‘язані з лісосмугами, а на полях, позбавлених захисту від вітру, розпочнеться потужна вітрова ерозія й опустелювання. Таким чином, випалювання лісосмуг, яке так завзято почалося по всій країні, вже у найближчі роки в кілька разів скоротить показники урожайності українського поля, тож на його відновлення слід буде витрати не одне десятиліття.

В рамках громадської кампанії «Зупинимо вогонь разом!» НЕЦУ закликає кожного українця стати на перешкоді спалюванню рослинних залишків і лісосмуг. Ми просимо кожного відмовитися від будь-якого спалювання рослинних залишків та докласти всіх зусиль, щоб цього не робили інші.

  • В разі виявлення вами фактів спалювання рослинності, негайно звертайтесь до міліції; викликайте пожежну охорону.
  • В разі, коли винуватець підпалу відомий і це можна довести, просимо звертатись до прокуратури.
  • Повідомляйте нам про відомі вам факти за адресою vasyliuk at gmail.com (з приміткою в назві листа «Зупинимо вогонь разом!») або 01032, Київ-25, а/с 306, НЕЦУ

НЕЦУ закликає Державну екологічну інспекцію України, Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство надзвичайних ситуацій України та інші контролюючі органи з максимальною уважністю взятись за проблему спалювання рослинності, особливо зараз, коли підпали набули максимальних масштабів. Чим більше буде прецедентів реального притягнення винуватців до відповідальності, тим менше випадків підпалів буде в принципі.

Також звертаємося до Кабінету Міністрів України з проханням посилити контроль території України в небезпечний період підпалів сухої рослинності та підняти штрафи за підпали сухої рослинності і особливо степів та лісосмуг до десятків та сотень тисяч гривень.

Просимо Кабінет Міністрів України розробити Програму відновлення вітрозахисних лісосмуг на українських полях на місці тих, що були пошкоджені вогнем. Без цього компенсувати втрати неможливо. Що ж стосується існуючих лісосмуг, є підстави говорити про їх розширення.

Окрім цього, закликаємо Кабінет Міністрів України запровадити практику облаштування при кожному з управлінь (комунальних підприємств) утримання зелених насаджень («Зеленбуд», КП УЗН) облаштувати компостні ями, в яких утилізуватиметься зібране в міських парках опале листя. Отриманий компост стане безкоштовним добривом для міських клумб та газонів. Таким чином, буде припинено спалювання листя та буде отримано реальний шлях виготовлення компосту для кожного з українських міст, що не потребує практично жодних фінансових затрат.

Уже зараз, в рамках кампанії «Зупинимо вогонь разом!», завдяки зусиллям громадських організацій, у 2011 запроваджено штрафні санкції та спеціальну операцію МВС по боротьбі зі спалюванням листя в усіх областях України.

Проте ми дивимось далі і маємо на меті повністю зупинити практику вивезення опалого листя з парків і скверів.

Про те, що можете зробити Ви для того, щоб допомогти кампанії, можна дізнатись на окремій сторінці веб-сайту НЕЦУ:
https://necu.org.ua/rozmistit-oholoshennya-pro-zaboronu-spalyuvaty-lystya/

Координатор кампанії: Василюк Олексій