Зупинимо вогонь разом !

Національний екологічний центр України та Дружина охорони природи м.Києва «Зелене Майбутнє» виступають з ініціативою відмови від спалювання листя, стерні та сухої трави на загальнодержавному рівні. Протягом багатьох десятиліть в українців вироблялась звичка спалювати восени опале листя та стерню на полях. Для багатьох осінь асоціюється з купами палаючого листя і запахом диму. Тому практично ніхто не задуміється, як це впливає на природу і на нас самих. На думку природоохоронних організацій, настав час відмовитись від цієї шкідливої звички. І свій вклад у це повинен зробити кожен українець.

Спалювання опалого листя вивільняє у повітря накопичені протягом року радіонукліди і вихлопи автомобілів; разом з листям горить пластикове та гумове сміття, що викидає у повітря додатково до 70 хімічних сполук, серед яких і діоксини. Більшість українців мають алергію на дим і страждають від неї щороку, думаючи що страждають на осінні вірусні захворювання. Тож кожен хто спалює листя – порушує конституційні права всіх українців на безпечне для життя і здоров‘я довкілля (ст.50). А кожен хто бореться з цим, відповідно – захищає свої права і права всіх інших громадян. Спалювання стерні також може стати причиною вигоряння прилеглих до полів природних ділянок, лісових пожеж та пожеж в населених пунктах а також коротких змикань на високовольтних лініях електропередач.

Для природи спалювання листя значить вигоряння коріння та насіння трав, пошкодження коріння дерев, загибель зимуючих у листі корисних комах (таких як сонечка), виснажування грунту та забруднення атмосфери. Детальніше про шкоду від спалювання рослинних залишків можна прочитати в спеціальній довідці.

Спалювання рослинних залишків суворо заборонено в Україні статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтями 16 та 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», пунктами 3.6.14. та 3.7.1. «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», пунктами 3.6 та 6.4.2. «Правил утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України» та законодавством україни про охорону земель. За будь-яких обставин ніхто не має права самовільно спалювати листя, траву чи стерню. І законодавчі вимоги дійсно підкріплені необхідністю боротись з цією проблемою. Втім, із цими вимогами законів, як і з багатьома іншими, українці дуже часто не рахуються.

Так, вже в цьому році ще від часу серпневої посухи розпочато масове випалювання сухої трави, є безліч фактів спалювання опалого листя. Тим більше, починаючи з 2008 року вперше в Україні з‘явилась тенденція до самовільного спалювання лісосмуг. Люди свідомо підпалюють захисні лісосмуги, лісопосадки та навіть ділянки лісу. Після того, як нсадження пошкоджується вогнем, його можна безперешкодно вирубати на дрова або продаж. Деревина ж при цьому лишається, як правило, неушкодженою. Вже зараз в Україні вогонь знищив десятки тисяч кілометрів лісосмуг і лісопосадок. Якщо ця тенденція продовжиться, вже у найближчі 2-3 роки будуть зруйновані шляхи міграції багатьох тварин, невід‘ємно пов‘язані з лісосмугами, а на полях, позбавлених захисту від вітру, розпочнеться потужна вітрова ерозія і опустелювання. Таким чином, випалювання лісосмуг, яке так завзято почали несвідомі українці по всій країні вже у найближчі роки вкількатеро скоротить показники урожайності українського поля і на його відновленя слід буде витрати не одне десятиліття.

 • Ми закликаємо кожного українця стати на перешкоді спалюваню рослинних залишків і лісосмуг. Ми просимо кожного відмовитись від будь-якого спалювання рослинних залишків та докласти всіх зусиль, щоб цього не робили інші.
  • В разі виявлення вами фактів спалювання рослинності, негайно звертайтесь до міліції та екологічної інспекції; викликайте пожежну охорону. Зразок скарги (завантажити).
  • В разі, коли винуватець підпалу відомий і це можна довести, просимо звератись до прокуратури.
  • Повідомляйте нам про відомі вам факти за адресою vasyliuk at gmail.com (з приміткою в назві листа «Зупинимо пал!») або 01025, Київ-25, а/с 89, НЕЦУ.
 • Ми закликаємо Державну екологічну інспекцію України, Міністерство внутрішніх справ України, Мінстерство надзвичайних ситуацій України та інші контролюючі органи з максимальною уважністю взятись за проблему спалювання рослинності, особливо зараз, коли підпали набули максимальних масштабів. Чим більше буде прецедентів реального притягнення винуватців до відповідальності, тим менше випадків підпалів буде в принципі.
 • Ми звертаємось до Кабінету Міністрів України з проханням посилити контроль території України в небезпечний період підпалів сухої рослинності та підняти штрафи за підпали сухої рослинності і особливо степів та лісосмуг до десятків та сотень тисяч гривень. (завантажити текст)
 • Ми просимо Кабінет Міністрів України розробити Програму відновлення вітрозахисних лісосмуг на українських полях на місці тих, що були пошкоджені вогнем. Без цього, компенсувати втрати неможливо. Що ж стосується існуючих лісосмуг, є підстави говорити про їх розширення. (завантажити текст)
 • Ми закликаємо Кабінет Міністрів України запровадити телефонний номер, за яким можна звертатися з разі виявлення підпалу стерні або пожеж в лісосмугах за межами населених пунктів, який був би єдиним для всієї території України та, бажано, набирався безкоштовно з мережі телефонів-автоматів та мобільних телефонів. (завантажити текст)
 • Ми закликаємо Міністерство житлово-комунального господарства України запровадити практику облаштування при кожному з управлінь (комунальних підтриємств) утримання зелених нсаджень («Зеленбуд», КП УЗН) облаштувати копостні ями, в яких утилізуватиметься зібране в міських парках опале листя. Отриманий компост стане безкоштовним добривом для міських клумб та газонів. Таким чином, буде припинено спалювання листя та буде отримано реальний шлях виготовлення компосту для кожного з українських міст, що не потребує практично жодних фінансових затрат. (завантажити текст)

Також ми закликаємо всіх небайдужих до проблеми палу приєднуватись до наших пропозицій до Кабінету Міністрів України та відсилати від себе листи підтримки наших ідей, зразок яких можна завантажити з цього сайту.

 • Багато слів про проблему, але дуже мало про її вирішення. А ті пропозиції що є часом дуже далекі від життя. Ви уявляєте, який розмір має мати компостна яма, куди б збиралося листя хоча б з одного більш менш великого парку? Я ні.
  Ініціатива гарна, проблему треба вирішувати. Але я покищо не бачу якогось реального механізму.

 • Василюк Олексій, НЕЦУ

  ха!
  1. Є загальноміська компостна яма Києва! уявіть якого вона розміру? Зараз Київзеленбуд хоче її розширити. Проектна загальнокиївська яма становитиме 6 га площі. Тобто приклад по-троху починає формуватись і ним стає найбільше місто країни.

  2. Щодо решти пропозицій – це вперше хтось щось раціональне пропонує щодо палу після заборони спалювання листя в містах Законом України “Про благоустрій у населених пунктах”.

  Та і самі розумієте, чого варта така затія, як ЗУПИНИТИ ПАЛ. поки це одна з найбільших проблем, особливо після того, як почали палити лісосмуги. Факитчно це навіть війна з менталітетом. Дійсно важко. Приєднуйтесь.Всі пропозиції максимально наближені до життя. Можете запропонувати і свої.Дійсно буде приємно і важливо побачити більш раціональні пропозиції. думаю всі ми готові лобіювати реалізацію будь-якої пропозиції, якщо вона раціональніша за іншу, менш досконалу.

 • А не треба уявляти, потрібно знати, що в м. Києві розроблена програма по перербці «зелених» відходів /кілька років лежить в Київраді на затвердженні/, виділено дві ділянки по 4 га, для будівництва заводів по їх переробці. Щодо компостних ям, то не варто ініціювати технічні рішення позаминулого століття, до речі в кожному районі такі ями існують.
  Можливо варто, звернутись до Київради з проханням/вимогою, розглянути існуючу програму і прийняти її.
  Тому потрібно просто працювати, а не уявляти розміри компостних ям.
  З повагою, Андрій

 • Олексію, дякую за інформацію. Це справді наближує пропозиції до життя. Не знав про таке. Думаю, що подібну інфо потрібно подавати в інформаційних матеріалах щодо проблеми. Люди мають знати, що ці пропозиції реальні, що є приклади застосування, а не пусті розмови природоохоронців.

  Андрію, не варто говорити про те, що потрібно знати… Аби люди знали, потрібно давати цю інформацію й поширювати якомога більше. Повірте, якщо про цю програму не знаю я, хоча більш-менш активно слідкую за екологічними новинами, то більшість населення, від якого залежить реальність змін – точно про неї не чула.

  З повагою

  П.С. Ви маєте текст цієї програми?

 • Й ще питання: чи має хтось конкретну інформацію щодо утилізації соломи з полів в Україні?

 • Коля, є чудовий журнал “Зелена енергетика“, там в кожному номері наводяться як технологічні моменти, так і приклади впровадження на території нашої країни.
  Рекомендую сайти http://rea.org.ua/ та http://biomass.kiev.ua/?lang=ru, а також пошукати Конеченкова Андрія з Konkord Group і попросити його проконсультувати.

 • Зелену енергетику колись читав кілька номерів, справді цікавий. Планую виписати, але все ніяк не можу на пошту потрапити 🙂

  Дякую за сайт Конкорда.

 • Агрофірма “Дім”, що у с.Дрозди, Білоцерківського р-ну на Київщині, у 2001 році запустила соломоспалювальний котел з тепловою потужністю 980 кВт. Установка забезпечує централізоване теплопостачання всіх будівель господарства: дитячого садка, школи, пошти та адміністративних будівель. Під час опалювального сезону 2000– 2001 року тільки за 1,5 місяці через перехід з газу на солому вдалося заощадити 13 тис.820 грн.

  Товариство “Рапсодія”, що у с. Струтинці Липовецький р-ну у Вінницької обл., займається вирощуванням ріпаку – для виготовлення біодизеля.
  Щорічно після збирання врожаю на полях товариства залишається біля 600 тонн рапсової соломи, частину якої спалюють у соломоспалювальному котлі потужністю 250 кВт, забезпечуючи господарство тепловою енергією.
  При температурі узимку – 200C такий котел щодоби потребує 1–1,5 тонни соломи.

 • Наталя, дякую за цікаві факти. Щойно гуглив пана Конеченкова. У одному з його інтерв”ю знайшов такі цифри:
  в УА щорічно виробляється 25-27 млн. тонн соломи, з них 3 спалюється

 • Вибачте, помилився, програма вже затверджена:
  ПРОГРАМА утилізації рослинних відходів у м. Києві
  http://www.kmv.gov.ua/divinfo.asp?Id=82200

  Про затвердження Програми утилізації рослинних відходів у м. Києві на 2007-2010 роки
  Рішення № 732/1393 від 24 травня 2007 року
  http://www.aakovalenko.kiev.ua/work/rada/rishennya/news:20070524-Rishennya-ProgramaUtulizacii

 • Принаймні інформаційно – приєднався 🙂
  http://shlapak.org.ua/2008/11/ukrajino-ne-paly/

 • дякую.

 • Евгений Гаев

  Поддерживаю Ваши действия против сжигания листьев и прочего мусора с ними заодно. Даже люди, проживающие в столице, сохранили эту дикарскую привычку — сжигать листья. Но времена нынче иные. Сам я вношу посильный вклад в эту борьбу — пишу регулярные жалобы в эко-органы Киева и прокуратуру района, когда обнаруживаю такие явления в моем ареале обитания. И вы знаете — вместо отписок, стали приходить более серьезные ответы. Например: получил выговор главврвч больницы, которая регулярно занималась сжиганием “листьев”.

 • Багато корисної інформації про використання біопалив та соломи вкючно http://biomass.kiev.ua/index.php?page=articles&lang=ru та rea.org.ua На даний час встановлено більше 15 соломоспалювльних котлів для теплозабезпечення – всі задоволені. Спалювання в полі наносить більше шкоди не тільки атмосфері але й родючим грунтам, після чого знижується ще й врожайність. Потенціал соломи в Україні 20 млн.т.у.п. з яких 20% легко можна використати для теплозабезпечення. Хочу відмітити, що заборонено НЕКОНТРОЛЬОВАНЕ спалювання листя поза спеціальними пристроями….!!! а це означає, що його можна спалювати в спеціальних пристроях, наприклад сумісно з іншими паливами

 • Тетяна

  Всі чомусь тільки вміють говорити, а нічого не роблять для того, щоб сміття не спалювали. А наприклад, в багатьох селах, а саме і в нашому селі Неграші, Київської області, жителі постійно спалюють природнє сміття, восени на вулиці стоїть дим, дітей неможливо вивести на вулицю гуляти, а на будь які скарги від односельців ці злоумисники не реагують! Куди можна звертатися з цією проблемою???

 • Wow

  Скачав скаргу, будєм писать! Всем спасибо, Яб Паліям голови б повідривав!