Не варто нагадувати про те, яким тривалим і тяжким був процес боротьби за збереження заплавних луків Конча-Заспи від забудови. Цього року виповнюється так би мовити «перша п ’ ятирічка» гідронамиву і дерибану конча-заспівських земель.

Сили забудовників, які на даному етапі замили піском більше 900 гектарів заливних луків (з них 450 га – природно-заповідний фонд, 600 га прибережні захисні смуги) досі лишаються переважаюими. І хоч мапи землекористування вкриті густим мереживом роздерибанених ділянок, громадські організації, не покладаючи рук продовжують боротьбу за Конча-Заспу.


Вступ.

І ось, коли здавалось би процес почав зрушувати з місця (створена державна комісія, до якої увійшли представники громадськості; почались перші опломбування земснарядів; з ’ явились перші розпорядження Президента), самі державні органи нанесли по процесу боротьби за Конча-Заспу потужний удар. Відомо, що існує земельний конфлікт між м.Києвом і Київською областю: за документацією міста майже вся Конча-Заспа є природно-заповідною територією (заказник «Жуків острів»), а за докуметнацією області ці ж землі виявляються землями забудови селища Козин. Таким чином київська влада весь час фігурувала як сторона, що захищає заплавні луки від забудови, а область – як агресивний забудовник. І ось, у 8 липня 2006 року містобудівна рада м.Києва погоджує проект Детального плану териториторії (ДПТ) Жукова острова.

Це значить наступне. Не скасовуючи статусу заказника, Голосїівська районна рада (замовник проекту), пропонує перетворити Жуків острів на рекреаційну зону, нашпиговану гарною сотнею різного роду яхтклубів, ресторанів, торгових точок і шашличних. Проект, на замовлення Голосїівської районної ради, розробила підпорядкована київській міськадміністрації контора ГО «Центр містобудування і архітектури». Як нам відомо, саме ця установа розробляла і інші скандальні проекти і зокрема: а) схему планування Голосіївського району міста, в якій передбачалась забудова частини заказника і б) проект зменшення площ (!!!) все того ж заказника «Жуків острів». Таким чином, обидва існуючі архітектурні проекти, в яких з порушенням чинного законодавства, передбачається нівечення і знищення земель «Конча-Заспи» з боку Києва розроблені тут, в ГО «ЦМА». Тепер до проектів додався третій – ДПТ острова.

Цікаво визнати, що ініціатива по знищенню заказника в усіх випадках належала Голосіївському району, а не міськадміністрації.

Про проект.

Повна назва проекту – «Будівництво спротивно-оздоровчого комплексу з закладами торгівлі та громадського харчування на території Жукова острова у Голосіївському районі м.Києва». Тобто по великому рахунку це навіть не ДПТ а проект разової забудови території острова. При цьому розробники проекту активно наголошують на його природній цінності, мовляв «Якщо не забудувати так як плануємо ми, то територію точно хтось… забудує». Так би мовити, «застрелитися поки не вбили».

Проект починається з того, що на території заказника узаконюється вся існуюча забудова. Цей факт наштовхує на думку, що першопричиною розробки проекту було саме узаконення забудови. Адже останніми роками тиск громадськості на прокуратуру та інші контролюючі органи зріс на стільки, що почались серйозні розмови про можливі знесення самобудов в майбутньому. В разі ж включення їх в ДПТ, споруди будуть узаконені і перестануть бути самобудами.

В склад комплексу входить зелений театр, офісні будівлі, розважальний центр, точки громадського харчування, банк, торговий центр, аквапарки, яхтклуби.

Позиція різних служб і органів доволі суперечлива.

Архітектори, звісно, хочуть забудовувати (і бажано більш масштабно, ніж це заплановано в ДПТ). Проте ще під час містобудівної ради проти ДПТ гостро висловився заступник головного архітектора міста Андрій Миргородський, назвавши його «спробою узаконити самозахвати». Сам же головний архітектор міста Василь Присяжнюк є прихильником проекту і активно лобіював його під час містобудівної ради. Лицемірство цього відомого бійця на фронті забудови Києва дійшло до того, що під час містобудівної ради з його вуст пролунало припущення, що звівши на Жуковому острові мережу рекреаційних комплексів, «ми» дамо шанс людям практично в центрі міста побачити рідкісних тварин. Прикро ображати невігластво такого високопоставленого чиновника, та доведеться пояснити чому це повний абсурд.

Дійсно, Жуків острів і решта заплавних земель Конча-Заспи має на своїй території надзвичайно велике біорізноманіття. Натомість треба розуміти, що велике біорізноманіття викликане лише двома природними факторами: 1. Позбавлена забудови територія острова і прилеглих заплавних луків є дуже великою, що сприяє вільному існуванню багатьох видів тварин і рослин і 2. переважна більшість території заболочена протягом більшої частини року, що сприяє незначному відвідуванню людей і існуванню багатих на види болотних і навколоводних екосистем. В разі впровадження проекту, площа позбавленої забудови території острова, як і площа, позбавлена постійного відвідування рекреантами, скоротиться практично до нуля. Заболочені і водні екосистеми, втративши природний гідрологічний режим і звязок між собою, різко скоротять кількість видів і практично перестануть існувати. Якщо Василь Федорович вважає, що можна ходити по паркових доріжках і спостерігати за, скажімо видрою чи горностаєм, які досі є на Жуковому острові, то він дуже помиляється. Годі й уявити на що перетвориться острів лише під час самих будівельних робіт по спорудженню такої кількості об ’ єктів (див. мал.).

Втім, пан Присяжнюк вже не вперше лобіює забудову острова. Рік тому з його легкої руки ледь не погодили переведення формального статусу острова у півострів, під яким також приховувалась забудова.

Прихильниками проекту є і місцева влада – Голосїівська райрада і безпосередній замовник проекту – КП «Голосієвобудінвест» ( gbi2003 at ukr.net , 227-82-87, 227-82-88, 227-81-16). Саме у складі «ГО-Рада-КП-Присяжнюк» презентували проект.

Інститут Київгенплан ВАТ «Київпроект» проти забудови. Наразі це єдина державна установа, яка наполягає на тому, що заказник треба зберегти в повному обсязі. Зрештою, проект прямо протирічить Генеральному плану розвитку м. Києва до 2020 року, згідно з яким територія зберігає непорушний статус заказника і перебуває в режимі лугопарку. Жодної нової споруди на території заказника Генплан не припускає.

В ролі противника ДПТ виступив під час містобудівної ради начальник «Київдержекспертизи» Анатолій Кармінський.

Позицію противника ДПТ зайняли також ДКП «Плесо» і Державне управління екології та природних ресурсів у м. Києві, яке втім, в минулому було помічене на погодженні деяких землевідведень на теритторії заказника.

З різкою критикою Голосіївської районної ради і Головного управління архітектури і містобудування виступили громадські організації, такі як Національний екологічний центр України ( www.mv.necu.org.ua ), Форум порятунку Києва ( http://forumspaskiev.org.ua/ ), «Наш Київ» ( www.kyiv.in.ua ) та інші.

Чому ДПТ Жукова острова не має права на реалізацію ?

Варто почати з того, що «ДПТ заказника» не може існувати як такий. Нагадаємо, що заказник, по своєму статусу є НЕЗОНОВАНОЮ заповідною територією, на якій забороняються всі види господарської діяльності, що призводять до знищення, спотворення чи перетворення його первинного природного вигляду і інша господарська діяльність, про що детально розписано в положенні про заказник. Жодні землевідведення, реконструкції ландшафту, будівництва і зонування в жодному українському заказнику неприпустимі. Така буква закону. Хоча київським архітекторам, як вам відомо – закон не писаний. Проте розробники проекту не розуміють, що зонувати заказник просто не можна. Численні розмови фахівців-екологів із розробниками так і не принесли останнім розуміння цієї простої істини.

Довідку про природну цінність Конча-Заспи та Жукова острова, підготовлену науковцями для Міністра екології Павла Ігнатенка можна знайти за посиланням: http://www.kyiv.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=531&Itemid=2 .

Територія острова і прилеглих заплавних луків, не залежно від забаганки фантазерів-проектантів не може бути забудована по багатьох причинах:

  • Територія острова є об ’ є ктом природно-запов і дного фонду (див . абзац вище);
  • Територ ія острова є безпосередньою частиною екологічної мережі України (див. Закон України «Про Екомережу»), являється частиною Дніпровського екологічного коридору національного та Всеєвропейського значення, територія якого охороняється національним законодавством та низкою міжнародних угод.
  • Територія острова та прилеглих луків входить до складу курорту національного значення «Конча-Заспа» що, будучи кліматичним курортом, за визначенням повинен зберігати природний вигляд, обриси та склад корінних ландшафтів, що також виключає забудову.
  • На території заказника «Жуків острів» (мал.) зростає низка видів рослин та мешкає низка видів тварин, що занесені до списків Червоної книги України. Відповідно до чинного законодавства, території зростання / мешкання «червонокнижних» видів перебувають під охороною держави і не можуть бути забудовані / спотворені / знищені.
  • З огляду на всі попередні пункти та у відповідності до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №434 від 05.11.2004 «Про затвердження Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок», Державним управлінням екології та природних ресурсів у м.Києві проект не може бути погодженим.

P . S . Незадовго до містобудівної ради, яка таки погодила ДПТ, нами було виявлено так би мовити «артпідготовку» народу. По пресі гучно пройшлась звістка, що оголошено офіційний перелік пляжів м.Києва, на яких безпечно купатись. Серед наведених пляжів, в межах Голосіївського району столиці прозвучали лише Жуків острів і розташований поряд о.Галерний. Цікаво, чим керувались укладачі списку пляжів (крім необхідності прорекламувати рекреаційний потенціал Жукова острова), адже на острові немає жодного пляжу. Підтвердженням цьому може стати космічний знімок (див. мал.).

Що ж стосується заяв розробників проекту, що на острові щодня відпочиває до 6000 чоловік, то це також не є правдою, адже більша частина острова позбавлена доріг, придатних до проїзду, перерізана чисельними протоками і багато де заболочена.

За питаннями та коментарями просимо звертатись за електронною адресою lynxlynx at ukr.net і телефоном 8-097-1000-473 (Василюк Олексій Володимирович).

Додаткову інформацію щодо Конча-Заспи та Жукова острова можна знайти за посиланнями в інтернеті:

http://www.kyiv.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=890&Itemid=2

http://www.kyiv.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=622&Itemid=2

http://www.kyiv.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=531&Itemid=2

http://www.kyiv.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=530&Itemid=2

http://www.kyiv.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=309&Itemid=2

http://www.kyiv.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=250&Itemid=2

Василюк Олексій, голова Молодіжного відділення