19.07.2012, Усатове (Одеська область). – Сьогодні має бути прийнято рішення про виділення 100 мільйонів гривень на перенесення опор високовольтних ліній електропередачі за межі сіл Усатове та Нерубайське. Таке рішення на своєму засіданні має прийняти Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ), на прохання національної енергокомпанії «Укренерго» та на численні вимоги громад цих сіл. Про це повідомив представник НЕК «Укренерго» на зустрічі з мешканцями Усатового, і попросив їх також поклопотатись перед НКРЕ щодо виділення грошей на перенесення ЛЕП.

Лінії електропередач, опори яких зараз встановлені просто у дворах житлових будинків, можна перенести в інше місце до кінця року, сподівається керівництво області. Але якщо фінансування не буде, то небезпечні опори можуть простояти тут ще довго.

«Роботи по встановленню свай під нові опори були розпочаті у травні цього року і ще тривають. Але через відсутність фінансування з боку держави нам доводиться закуповувати конструкції за власний кошт», – повідомив один із працівників будівельної підрядної компанії «Союз», що побажав не називати своє ім’я.

«Напруження у селі сягає критичної межі. Якщо держава не дотримається зобов’язань відповідно до шестисторонньої Угоди, яку було підписано в 2010 році, і не буде «сприяти всебічно» винесенню ЛЕП, терпець громаді може урватись і призвести до нових конфліктів між енергетиками та селянами. Проект, який мав стати взірцем для реалізації інших подібних проектів, насправді виявив усі слабкі місця законодавства і методів роботи як «Укренерго», так і місцевих органів самоврядування», – говорить Олена Міскун, координатор Національного екологічного центру України.

Нагадаємо, у 2005 році Європейський банк реконструкції та розвитку виділив кошти на будівництво ЛЕП 330 кВ „Аджалик-Усатове”. Замовником будівництва в Україні стала НЕК „Укренерго”, яка змінила маршрут лінії, не узгодивши його з банком. У результаті цього опори ЛЕП виявилися встановленими на території кількох сіл, мешканці почали хворіти і розгорнули кампанію проти встановлення ЛЕП у їхніх городах.

Проблеми у реалізації цього проекту вже призвели до затримки схвалення Європейським банком реконструкції та розвитку кредиту для «Укренерго» на іншу ЛЕП – «Запорізька АЕС – Каховська», тому для України важливо вирішити всі спірні питання з мешканцями для плідної співпраці з банком у майбутньому.

Контакти:

Олена Міскун,
координатор Національного екологічного центру України,
miskun at bankwatch.org
050 352 10 57