В селищі Івано-Франкове, що на Львівщині, в рамках програми адаптації до зміни клімату встановлено систему відеоспостереження, яка в онлайн-режимі має виявляти виникнення пожеж на прилеглих до селища лісових та болотистих ділянках, що мають природоохоронний статус. Проект виконувала ГО «Товариство краєзнавців Яворівщини «Гостинець» у партнерстві з Національним екологічним центром України (НЕЦУ) в рамках програми «Climate Forum East ІІ» (CFE II).

Як зазначають в ГО «Гостинець», відеоспостереження здійснюється за територією, де знаходяться об’єкти природно-заповідного фонду найвищого рангу, наявна багата історико-культурна спадщина. Онлайн-трансляція ведеться з трьох відеокамер, площа огляду становить близько 3 тисяч гектарів. Для встановлення системи відеоспостереження було обрано купол храму святого рівноапостольного князя Володимира, що знаходиться в цьому населеному пункті.

“З’ясувалося, що оптимальним місцем, найвищою точкою для огляду в Івано-Франковому є саме цей храм. Ми звернулися до настоятеля храму і отримали від нього добро на встановлення системи”, – зазначила представник ГО “Гостинець”, координатор проекту Леся Більська.

В поле зору камер [відкрити сторінку з онлайн трансляцією] потрапляють ділянки лісу з особливим природоохоронним статусом заповідника “Розточчя”, Яворівського національного парку, прилеглі лісові масиви Стардчівського навчально-виробничого комбінату, а також каскад ставків, через які проходить міграція водоплавних птахів. Це територія унікальної природи Розточчя – головного європейського вододілу, яка зазнала негативного антропогенного впливу.

За словами експерта Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), координатора проектів зі зміни клімату в Україні Наталії Гозак, “цей проект є унікальним внаслідок дієвої співпраці громадського та державного секторів, що, без сумніву, має позитивно вплинути і на безпеку місцевої громади, і на збереження екосистеми».

«Унікальність Івано-Франкового в тому, що селище оточене зі всіх сторін неймовірними природоохоронними об’єктами – національним парком та заповідником. Проте, внаслідок рекордно високих температур, що спостерігаються протягом останніх років влітку, частота загорянь сухої страви на цих територіях значно зросла, що приносить місцевим мешканцям багато незручностей та проблем, в тому числі із здоров’ям. Даний проект покликаний попередити лісові та болотяні пожежі з одного боку покращивши інформування мешканців щодо причин загоряння, з іншого – допомогти у виявленні та вчасному гасінні пожеж”, – зазначила Надія Артем’єва, координатор проекту з адаптації до зміни клімату НЕЦУ.

Згідно даних досліджень, в останні роки в цьому регіоні кліматичні зміни відчуваються все гостріше і ситуація лише погіршується, громада селища Івано-Франкове відчуває дію «хвиль тепла». Максимальні температури сягають до +40⁰С, а середньорічні зросли на 2,5⁰С, збільшилась частота злив, під час яких за кілька годин випадає місячна норма опадів. Осушене в минулому, заповідне болотне урочище «Заливки» в період посухи часто загоряється, що призводить до забруднення повітря, зміни видового складу, погіршення самопочуття місцевих мешканців.

Крім власне налагодження системи відеоспостереження в рамках даного локального проекту проводиться розробка протипожежного менеджмент-плану громади селища Івано-Франкове. “Зараз в Україні немає прикладів створення такого менеджмент-плану, фактично ми у цьому плані є першопрохідцями”, – зазначила Леся Більська.

В рамках даного проекту також здійснюється постійне інформування жителів та гостей селища про екстремальні та небезпечні погодні явища через створений інформаційно-моніторинговий центр, обладнаний комп’ютером для відображення відеоспостереження та інформаційним табло, що розміщене на приміщенні селищної ради у самому центрі Івано-Франкового. Серед мешканців громади проводиться освітня кампанія про наслідки зміни клімату та методи адаптації до її проявів. Було проведено також фотоконкурс «Сила погоди» про наслідки екстремальних погодних явищ, за результатами якого на площі Івано-Франкового було організовано фотовиставку.

Нагадаємо, даний проект реалізується в рамках програми Climate Forum East II за фінансування ЄС, ADA і Австрійського Червоного Хреста. Проект CFE II сприяє об’єднанню громадських організацій та підвищенню їх здатності ефективно брати участь у діалозі з владою на різних рівнях в питаннях адаптації до зміни клімату.

Контакти для додаткової інформації:

+38 (096) 916-07-19
press AT necu.org.ua