Громадські консультації щодо проекту будівництва магістральної лінії електропередач на півдні України, фінансування якого НЕК “Укренерго” сподівається отримати від Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), відбуваються із суттєвим порушенням процедур банку і мають бути розпочаті знову. Про це йдеться у листі Національного екологічного центру України (НЕЦУ), надісланому до ЄБРР за результатами вибіркової перевірки виконання вимог щодо консультацій з громадськістю.

НЕК “Укренерго” планує отримати кредит від Європейського банку реконструкції і розвитку та Європейського інвестиційного банку на суму 350 млн. євро для будівництва лінії електропередач напругою 750 кВ “Запорізька АЕС – підстанція “Каховська”. Основна мета будівництва нової ЛЕП визначена у Енергетичній стратегії України до 2030 року – це вочевидь забезпечення експорту вітчизняної електроенергії за кордон та розширення Запорізької АЕС з 6 до 8 енергоблоків. Відповідно до вимог ЄБРР, аби отримати кредит на подібний проект, замовник (НЕК “Укренерго”) має підготувати матеріали з оцінкою його впливу на навколишнє середовище (ОВНС) та провести громадські обговорення, в першу чергу, з мешканцями місцевості, де мають з’явитись нові ЛЕП.

Проте, як йдеться у листі НЕЦУ, подібні умови дотримуються лише на папері. Насправді ж, у ряді зазначених Укренерго та ЄБРР місцях немає повної документації ОВНС. Більше того, під час перевірок наявності необхідних документів на місцях, представники НЕЦУ зустрілися з опором деяких посадовців і їхнім небажанням оприлюднити хоча б якісь з необхідних матеріалів.

 

“З огляду на грубі порушення процедури, визначеної ЄБРР, занадто передчасними виглядають нещодавні заяви керівництва Укренерго, що кредит від ЄБРР буде отримано до кінця року”, – впевнений Юрій Урбанський, представник Національного екологічного центру. “Ми не поділяємо цього оптимізму, адже навіть у випадку дотримання необхідних процедур, громадські консультації мають тривати чотири місяці. На даний момент пройшло лише два місяці, та й ті не можна назвати результативними, адже рівень інформування громадськості далекий від того, яким він має бути з точки зору політик ЄБРР.”

Варто також пригадати саму мету цих консультацій – дати місцевим мешканцям інформацію, яким чином реалізація подібного масштабного проекту поруч з їхніми оселями буде впливати на них і на території, де вони проживають. А вплив цей, без сумніву, буде. Адже, окрім населених пунктів, ЛЕП збираються прокласти і через низку природно-заповідних територій, у тому числі – Національний природний парк “Нижньодніпровський”, який покликаний зберігти унікальну природу Дніпра на ділянці від Каховської ГЕС до Дніпровського лиману. Наразі парк лише створюється, проте вже є реальна загроза завдати його угіддям непоправної шкоди, вважають у НЕЦУ.

За більш детальною інформацією звертайтесь:

Юрій Урбанський, Національний екологічний центр України
e-mail: urbik at necu.org.ua
тел.: (044) 353-7841, (050) 512-3222

Додатково:

1. Лист НЕЦУ до ЄБРР: http://www.necu.org.ua/lyst-do-ebrd-kons-lep-na-pivdni/

2. В рамках консультацій заплановано проведення громадських слухань за наступним розкладом:

  • 26 жовтня 2009 р., 14:00 – м. Енергодар (Запорізької області);
  • 27 жовтня 2009 р., 11:00 – смт. Верхній Рогачик (Верхньорогачинський район Херсонської області);
  • 28 жовтня 2009 р., 11:00 – смт. Велика Лепетиха (Великолепетиський район Херсонської області);
  • 29 жовтня 2009 р., 11:00 – смт. Горностаївка (Горностаївський район Херсонської області);
  • 30 жовтня 2009 р., 10:00 – с. Львове (Бериславський район Херсонської області);
  • 30 жовтня 2009 р., 14:00 – м. Нова Каховка (Херсонської області);
  • 2 листопада 2009 р., 14:00 – м. Київ.