Після аварій на АЕС у Чорнобилі та Фукусімі Україна і Японія мають стати прикладом для світу у відмові від атомної енергетики та заміщенні її енергією з відновлювальних джерел. Таку думку висловив 94-й прем’єр-міністр Японії Наото Кан під час прес-конференції у Києві.

Наото Кан спеціально приїхав до України, щоб на власні очі побачити як країна пережила Чорнобильську катастрофу і як вона розвиває свій енергетичний сектор.

Наото Кан на прес-конференції в Києві. 20 жовтня 2015

«Після катастрофи у Фукусімі, яка сталась якраз за часи мого прем’єрства, я можу впевнено сказати, що я – противник атомної енергетики. І тепер я вважаю своїм завданням спонукати країни відмовлятись від атому. Те, що я побачив у Чорнобилі, що бачив у Фукусімі не залишає жодних «але»», – заявив він.

Голова енергетичного відділу національного офісу Грінпіс у Німеччині Томас Бройер зауважив, що катастрофа у Фукусімі стала останньою крапкою у дебатах про безпечність атомних реакторів у Німеччині. Експерт розповів, що консервативний уряд Ангели Меркель 2011 року вирішив відмовитися від АЕС.

«На жаль, уряди України і Японії поки схвально ставляться до атомної енергетики та ігнорують потенціал відновлювальних джерел. Дві великі атомні аварії за останні 30 років – чіткий знак, що ця технологія не має майбутнього», – прокоментував пан Бройер.

Експерт Національного екологічного центру України Олексій Пасюк нагадав, що попри протести екологів енергетична стратегія України передбачає продовження експлуатації старих радянських реакторів, які вже відпрацювали свій проектний термін. В Україні три блоки вже працюють «понаднормово».

«Катастрофа у Чорнобилі стала уроком для багатьох країн, тільки не для України. Так, Італія відмовилася від своєї ядерної програми 1987 року! Однак в Україні безпека та здоров’я населення не є важливим аргументом під час прийняття рішень. Так не може далі тривати. Уряд має почати підготовку до виводу з експлуатації реакторів, що досягли 30ти -річного віку»,- говорить пан Пасюк.

Також український експерт розповів, що після отримання Україною незалежності 1991 політики планували відмовитися від атомної енергетики. Проте тоді уряд погодився на аргументи енергетиків і вирішив не скорочувати потужності АЕС, щоб назбирати кошти на безпечне закриття блоків. Попри те, що вже минуло більше 20 років, енергетики знову переконують політиків та суспільство про необхідність продовження роботи блоків, незважаючи на ризики аварій.

«У нас в Україні вже продовжили роботу трьох реакторів, а ще дев’ять енергоблоків вичерпають свій ресурс до 2020 року. Ймовірно, що їх роботу також будуть продовжувати, бо в уряду немає альтернативного плану на заміщення цих потужностей», – пояснює Олексій Пасюк.

За додатковою інформацію звертайтесь:

Олексій Пасюк
Експерт Національного екологічного центру України
Email: opasyuk AT bankwatch.org

Вікторія Білаш
Прес-секретар Національного екологічного центру України
Тел.: +38 (098) 913-83-29
Email: press AT necu.org.ua