Учасники прес-конференції:

  • начальник Управління охорони земельних та водних ресурсів Міністерства екології Олександр БОНЬ;
  • голова Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк;
  • виконавчий директор Національного екологічного центру України Дмитро Іванов;
  • юрист, експерт Національного екологічного центру України Віталій Цокур;
  • кандидат біологічних наук Інна Тимченко.

 У Верховній Раді  у середу, 18 квітня відбувся круглий стіл «Екологічні аспекти розвитку гідроенергетики в Україні», який було проведено Комітетом з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи за ініціативи Національного екологічного центру України. Учасники обговорили впливи на довкілля об’єктів гідроенергетики, а також наслідки, які очікуються від реалізації Програми розвитку гідроенергетики до 2026 року, затвердженої Кабміном. Учасниками заходу стали майже 100 осіб – представники галузі, вчені, експерти, громадські активісти, члени зацікавлених громад. Як наголосила більшість учасників – поява нових ГЕСів та ГАЕСів, будівництво яких передбачене вказаною Програмою, матиме вкрай негативний вплив на довкілля, річки, ландшафти, об’єкти природно-заповідного фонду, пам’ятки історії та культури та землі громад. Таки шлях розвитку гідроенергетики не відповідає європейським стандартам, які Україна зобов’язалася дотримуватись згідно Угоди про Асоціацію.

Вперше в практиці експертами Національного екологічного центру України (НЕЦУ) були проаналізовані складові Програми та стан галузі в цілому, відтак підготовані чотири доповіді: «Принципи збалансованого розвитку гідроенергетики», «Гідроенергетика в енергетичній політиці Європейського союзу», «Інструменти громадянського суспільства у прийнятті рішень щодо розвитку гідроенергетики», «Гідроенергетичний потенціал річок України: розвінчання міфів». Друковані версії роздані всім учасникам Круглого столу та доступні на сайті НЕЦУ. Також проведено ряд семінарів та громадських обговорень проблематики на територіях зацікавлених громад.

З ключовими доповідями, де проаналізовано екологічні проблеми гідроенергетики, виступили заступник міністра екології та природних ресурсів Василь Полуйко, голова НЕЦУ Руслан Гаврилюк, голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Руслан Гаврилюк наголосив на необхідності впровадження нових підходів до оцінки гідроенергетичного потенціалу, із врахуванням екологічних обмежень та принципів збалансованого розвитку, що має стати якісно підґрунтям для планування розвитку гідроенергетики. Врешті має бути впроваджений екосистемний підхід на чому наполягав фундатор НЕЦУ Ярослав Мовчан. «Ми маємо стати екологічно мислячою нацією і не лише навчитися рахувати втрати від впливу на довкілля, але і не допускати цього негативного впливу» – зазначив голова НЕЦУ.

Про специфіку галузі та водні проблеми говорив голова «Укргідроенерго» Ігор Сирота. Словацький експерт Іван Матушек зазначив. що всі переваги малих ГЕС в управлінні водними ресурсами можуть бути покриті альтернативними комплексними заходами, що успішно реалізується в європейських країнах. В обговорення взяли участь науковці, експерти, представники місцевих громад, яким загрожує будівництво об’єктів гідроенергетики.

Головуючий Іван Рибак запевнив, що пропозиції всіх учасників круглого столу будуть опрацьовані Комітетом з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, розглянуті на засіданні Комітету для прийняття відповідних рекомендацій. Треба зауважити, що однією з пропозицій, що найчастіше звучала з вуст представників громадськості, було побажання скасування Програми розвитку гідроенергетики.

«Велика гідроенергетика має значні впливи на довкілля, а Україна є однією із країн, яка зазнала найбільш відчутних втрат через її нераціональний розвиток. Застосування в Україні принципів збалансованого розвитку гідроенергетики та налагодження діалогу між Урядом та громадськістю забезпечило б дотримання вимог природоохоронного законодавства та міжнародних угод у сфері енергетики і охорони довкілля» – сказав у своїй доповіді голова НЕЦУ Руслан Гаврилюк.

Додаткова інформація за тел. 223-17-16, info.necu@gmaiL.com

Прес-конференція відбулася в рамках проекту «Розвиток гідроенергетики України – громадський аналіз в контексті євроінтеграційних процесів», який виконується під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна ЄС і Української національної Платформи Форуму Громадянського суспільства Східного Партнерства, та фінансується Європейським Союзом і Міжнародним фондом «Відродження» у рамках проекту «Громадська синергія». Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».