Ціна правди про АЕС: НЕЦУ продовжує судитися з Енергоатомом

"Більшість рішень як у нас в державі приймаються, ви ж знаєте – за чашкой чаю, як то кажуть, ну чесно", – голова Держатомрегулювання Сергій Божко
“Більшість рішень як у нас в державі приймаються, ви ж знаєте – за чашкой чаю,
як то кажуть, ну чесно”
, – голова Держатомрегулювання Сергій Божко

Сьогодні за рішенням суду Національний екологічний центр України мав би опублікувати спростування свого прес-релізу “Через незадовільний рівень безпеки на Южно-Українській АЕС зупинили роботу енергоблоку № 2”. Натомість, НЕЦУ подав на апеляцію, не визнавши своєї неправоти і не погодившись з рішенням суду.

Дві вирвані з контексту фрази про стан енергоблоків ЮУ АЕС стали приводом для судового позову НАЕК “Енергоатом” проти НЕЦУ. Господарський суд Києва передбачувано пристав на бік державного монополіста. Суд проігнорував докази представників громадської організації, а в матеріалах справи записали, що “відповідачем не надано суду належних доказів”.

“Сам факт, що Енергоатом позивається до НЕЦУ, в даному випадку є абсурдним, – коментує виконавчий директор НЕЦУ Юрій Урбанський. – Навіть у фразі, довкола якої зосереджено судову справу, згадується Держатомрегулювання, а не Енергоатом. Енергоатом у цьому випадку – не належний позивач за законом. І це лише одна з речей, якими знехтував суд”.

Посилаючись на результати експертних досліджень, НЕЦУ і досі вважає, що роботу енергоблоку №1 ЮУ АЕС продовжили без усіх необхідних заходів підвищення безпеки.

“Нам не дали довести свою позицію в суді першої інстанції, – зазначає експерт НЕЦУ  Тетяна Вербицька. – Дехто з наших колег-активістів з регіонів вже отримує дзвінки з погрозами. Мовляв, якщо не закриєте рота, з вами буде те саме, що з НЕЦУ. Проте рішення суду ще не вступило в силу, і ми не збираємося здаватися. Ми будемо боротися за правду так довго, як знадобиться”.

А тим часом, в грудні очікується рішення про продовження ліцензії енергоблоку №2 ЮУ АЕС, хоча за результатами Інспекційної перевірки Держатомрегулювання, станом на 23 жовтня 50 з 68-ми необхідних заходів “Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки” енергоблоків АЕС України” лишаються не виконаними в повних обсягах. Незважаючи на це, судячи з висновків акту, комісія Держатомрегулювання вважає, що Енергоатом може надалі експлуватувати енергоблок, який вичерпав проектний ресурс.

НЕЦУ збирається далі відстоювати право відкрито критикувати дії державних структур. Апеляційну скаргу організації розглядатиме Київський апеляційний господарський суд.

Контакти для додаткової інформації:

Національний екологічний центр України
(044) 362 32 18
press@necu.org.ua

 • Юлія

  перепрошую, а яку кваліфікацію мають ваші “фахівці”, щоб робити висновки про безпеку АЕС? можливо, вони мають доступ до внутрішньої документації, розуміються на розрахункових кодах? чи це просто їм так інтуїція підказує?

  • Юліє, в даному випадку йдеться про роботу над аналізом документів. Усього навсього. Якщо говорити про конкретно цей випадок, то використовується постава Держатомрегулювання:

   http://www.snrc.gov.ua/nuclear/uk/publish/article/281213

   де чорним по білому написано:

   4. Встановлено, що на даний час ДП НАЕК «Енергоатом» не завершено роботу:

   – з усунення відступів від чинних вимог норм, правил та стандартів з ЯРБ (роботи заплановані в рамках ППР-2015);

   – з реалізації запланованих заходів КзППрБ (роботи заплановані в рамках ППР-2015).

   Експертність членів колегії даного державного органу вас влаштовує? 🙂

   Як уже було сказано в релізі, до суду на НЕЦУ подали не Держатомрегулювання, а Енергоатом, що є досить цікавим фактом 🙂