Фото автора Jonathan Borba Pexels

За переказами, батьком сучасної різдвяної ялинки вважається Мартін Лютер. Якось, гуляючи нічним тінистим лісом, де крізь віття просвічувалися мерехтіння яскравих зір, до нього прийшло натхнення. Лютер зрізав дерево, приніс його додому і прикрасив свічками, щоб відтворити ефект свого натхнення.

І ось уже 500 років як ми використовуємо цю красуню у наших домівках впродовж грудня як основну прикрасу новорічно-різдвяних свят. Щоправда, свічки замінили на штучні вогники, а смаколики на гілках – на скляні чи пластикові кульки.

Майже ніхто не задається запитанням чи ставити ялинку у кімнаті чи ні, а от питання вибору між штучною і живою не таке однозначне.  

Тому нижче ми розповімо, як обрати ялинку, щоб найменше нашкодити довкіллю.

При виборі ялинки найперше обов’язково враховуйте такі фактори:

  1. Ялинка містить потенційні алергени;
  2. Не думайте, що штучна ялинка більш екологічна;
  3. Врахуйте чарівний запах справжньої ялинки.

Почнемо з того, що багато хто вважає, що штучна ялинка несе менше негативного впливу на довкілля, ніж зрубана жива. Carbon Trust підрахували, що двометрова штучна ялинка лишає по собі вдвічі більший вуглецевий слід ніж аналогічна жива ялинка, яка опиняється на звалищі. Але якщо живу ялинку спалити – вуглецевий слід стає у 10 раз більшим ніж від штучної. Тому, якщо ви не плануєте використовувати штучне деревце біля 10 років – краще не купуйте його.

Крім оманливої думки про менший вплив на довкілля, люди також вбачають перевагу штучних ялинок у тому, що:

  • Її можна використати повторно;
  • Жива ялинка може викликати алергію, яку ще називають «Синдром різдвяного дерева»;
  • Сміття від штучної значно менше;
  • Легко підібрати таку, яка тобі до вподоби.

Чому ж тоді деякі люди обирають зрубані ялинки? Розглянемо переваги живого дерева.

  • Це гарна сімейна традиція, яка підтримується поколіннями;
  • Вибирати деревце кожного року – чудова сімейна забава;
  • Найбільший плюс – неймовірний запах;
  • Вони біорозкладні і піддаються переробці;
  • Живі дешевші за штучні.

Тож яку краще обрати, враховуючи, що і штучна і жива мають свої переваги і штучна ялинка не є «більш екологічною» ніж зрубана жива? НЕЦУ дасть вам свої поради.

Впродовж багатьох років українські хвойні ліси найбільше страждали у передноворічний період, саме тому в українців і закорінилася думка, що штучна ялинка має менший вплив на довкілля, адже для цього не потрібно знищувати ліси.

Проте, насправді, штучні дерева мають тричі більший вплив на зміну клімату та виснаження ресурсів ніж живі. Вони виготовлені з пластику і сталі, для виробництва продукції потрібно більше енергії, вони перевозяться з Китаю і згодом спочивають на сміттєзвалищі. Згідно з порівняльною оцінкою життєвого циклу впливу на довкілля живих і штучних ялинок, компанія WAP Sustainability Consulting зробила висновок, що «одна справжня ялинка створює менший вплив на довкілля, ніж одна штучна ялинка». Однак штучна може мати менший негативний вплив на довкілля, якщо замовник зберігає її впродовж десяти років або довше, адже, як ми згадували вище, вуглецевий слід після переробки 1 штучної ялинки прирівнюється до вуглецевого сліду після утилізації 10 живих. Проте, навіть після того, як штучна ялинка вийшла з ужитку, вона не може бути природним чином використана або перероблена.

Тому, якщо плануєте ставити ялинку як мінімум років 10 (а краще і більше) – можете купувати штучну, проте якщо ви бажаєте обрати живу – варто врахувати наступне:

  1. Жива ялинка обов’язково має бути з етикеткою, яка свідчить, що її виростили спеціально для зрубування до новорічних свят. Для того, щоб точно впевнитися, що ялинка зрубана легально, введіть номер на етикетці чи бирці на сайті: https://open.ukrforest.com/ або у додатку yalynka.info. Жива ялинка має значно менших вуглецевий слід, особливо, якщо правильно утилізується.
  2. Після свят обов’язково здайте ялинку до спеціальних пунктів утилізації, де ваше деревце перетворять у стружку для спалювання у твердопаливних котлах, як утеплювачі або добриво для насаджень, або ж вона піде на мульчування. Також, як згадує Уляна Супрун, минулого року волонтери збирали непродані чи викинуті ялинки і завозили їх в зоопарк «Межигір’я» аби потім скормити тваринкам.
  3. Також, хорошим варіантом є вибір ялинки у горщику, яку потім обов’язково потрібно висадити у ґрунт, адже це не кімнатна рослина і їй важко «прижитися» у квартирних умовах.

Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook також радить вибирати живу ялинку і дає слушні поради щодо того, як найкраще це зробити.

Вибирайте ялинку, яка принесе не лише задоволення вашій сім’ї, але й не зашкодить довкіллю. Бажаємо щасливих новорічних та різдвяних свят!