Голова Національного екологічного центру України (НЕЦУ) Ярослав Мовчан озвучив пропозиції щодо потенційних пріоритетів для нового Міністра екології та природних ресурсів і його команди під час спільного засідання колективу міністерства і громадськості в Мінприроди 18 травня.

Представник НЕЦУ наголосив, що першочерговою зміною має стати зміна відношення в державі і суспільстві до природи та проблем довкілля. Природа в цінностях держави повинна стояти на першому місці, і це має виражатися як в інформаційній та популяризаторській діяльності, так і в прийнятті відповідного законодавства.

Другим за пріоритетністю кроком має стати проведення повного системного аудиту: який стан виконання державних і бюджетних програм, які здійснювало Мінприроди за останні роки, які програми виконані, а які і чому – провалені.

“В історії міністерства ще не було такого провалу планів та досягнення індикаторів, які ми бачимо зараз. Водночас, ми не можемо будувати нових планів, доки не будемо чітко розуміти, що ми маємо і де ми знаходимося зараз”, – наголошує Ярослав Мовчан.

“Національні доповіді не готувалися вчасно останніми роками. Держава не може бути ефективною в ситуації, коли вона не знає, що відбувається за вікном – з її довкіллям, – продовжує він. – Необхідне індикативне експрес-дослідження трендів зміни стану довкілля і екополітики в форматі Національної доповіді”.

Окрім того, голова НЕЦУ наголосив, що вкрай необхідно посилити інституційну спроможність Мінприроди як ключового державного органу у галузі довкілля та забезпечити сталу модель фінансування його діяльності, за якої спеціальні кошти не будуть перекидатися з природоохорони (з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища, ДФОНПС) на інші галузі суспільного життя. Без відновлення системи територіальних органів, розділення регулятивних, інформативних і контрольних функцій, впровадження екосистемного та басейнового підходів ефективна діяльність Мінприроди не є можливою.