Ми маємо будувати мир без атому – американський професор Пол ДжозефсонРозвиток атомної енергетики розпочався з використання атому для військових цілей. За словами американського фахівця з історії науки і техніки Пола Джозефсона немає чіткої різниці між програмами військової промисловості та тим самим «мирним атомом». Американський професор на запрошення НЕЦУ протягом неформальної зустрічі в одному київських антикафе розповів про те, як виникла ядерна епоха у світі і як народилася програма «мирного атома».

Ще починаючи з 50-х років США і СРСР витрачали величезні кошти на розвиток ядерної енергетики, конкуруючи між собою. Саме в той час і почав відбуватися перехід від ядерної зброї до використання «мирного атому».

Хоча супердержави все одно продовжували випробовувати і вдосконалювати ядерну зброю. Наприклад, на атолах Бікіні в Тихому Океані, де американські військові протягом 12 років провели 67 ядерних випробувань.

Так звані мирні ядерні вибухи здійснювалися у промислових цілях, наприклад, для будівництва підземних резервуарів та для зберігання радіоактивних відходів. Відомий факт, що на Донеччині у 1979 році здійснили ядерний вибух на одній із вугільних шахт, результатом якого було радіоактивне забруднення густонаселеного району.

Пол Джозефсон наголосив на тому, що однією із найбільш невирішених проблем, пов’язаних із «мирним атомом» на сьогоднішній день є питання відпрацьованого ядерного палива і радіоактивних відходів, що утворюються внаслідок експлуатації атомних електростанцій.

Навколо «мирного атому» існує ціла низка міфів, наприклад, що атомна енергетика дешева і безпечна. Але в дійсності – це не зовсім так. Чи варто згадувати про Чорнобиль та Фукусіму, які є разючим прикладом небезпеки для всього людства? То ж питань протягом зустрічі було багато.
В підсумку Пол Джозефсон сказав, що одним із успішних шляхів виходу із атомної залежності є поступова відмова від атомних електростанцій. Перед тим, як будувати наступний енергоблок, ми повинні задуматися, чи варто? Бо ж потім ще довго потрібно пожинати плоди у вигляді відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів. Краще створювати мир тут-і-тепер, а не «мирні атоми». А для України це ще й як актуально.