Лист Президенту України стосовно захисту тварин від загибелі на автошляхах

Ми, представники ініціативної групи, яка занепокоєна гибеллю великої кількості тварин на дорогах України, засвідчуємо Вам свою повагу та вважаємо своїм громадянським обов’язком звернутися з наступним.

Щорічно під колесами машин гинуть тисячі тварин різних видів: кабани, лосі, борсуки, їжаки, жаби, змії та інші – серед них і занесені до Червоної книги України. Причиною є те, що нерідко в місцях міграцій тварин будують дороги або знищують природні екосистеми: вирубують ліс, осушують болота чи забудовують заплави річок – через ці дії тварини змушені залишати звичні для них місця проживання та шукати нові.

Часто тварини страждають від наслідків недбалого і недалекоглядного облаштування дорожніх полотен. Наприклад, в околицях Києва прийнято розмежовувати зустрічні смуги трас бетонними бордюрами. Такий бордюр стає неподоланною перешкодою для диких тварин, вони не можуть швидко перебігти дорогу і гинуть під колесами машин.

В розвинених країнах Європи та Америки цю проблему вирішили, коли побудували системи огорож та обладнаних переходів для тварин вздовж трас. Як у цивілізованій європейській країні, дороги України також мають бути найближчим часом обладнані такими системами, бо Україною ратифікована Бернська конвенція „Про охорону диких видів флори, фауни та середовища існування в Європі”. Вона зобов’язує нас зберігати види, включені до списків цієї конвенції, таких у нас мешкає понад 300. А з нагоди наближення Євро-2012 необхідно прискорити цей процес, бо тоді різко зросте кількість туристів, що їхатимуть через Карпатські ліси трасою Київ – Чоп (М06). Огорожі та переходи для тварин вздовж трас не лише справлять позитивне враження на туристів, а й захистять гостей від випадкових аварій. Це стане вагомим вкладом у розбудову іміджу України на світовій арені та продемонструє цивілізований підхід до проблем охорони природи.

Ми закликаємо Вас якнайскоріше прийняти заходи щодо побудови огорож та переходів на таких трасах: М01, М02, М03, М06, М07, М09, М11, М12, М26, Р01, Р03, Р04, Р05, Р20, Р21, Р25, Р28, Р30, Р32, Р33, Р34, Р35, Р37. Ці траси проходять через лісисті райони України, де небезпека зіткнення з твариною найбільша.

Вказані заходи можуть видаватися амбітними, але вони є вкрай необхідними нашій молодій державі, яка нарешті стала на шлях демократичного розвитку.

Зі свого боку члени ініціативної групи готові надати всіляку можливу підтримку та взяти участь в усіх етапах цього процесу.

З повагою
координатор Ініціативної групи,
керівник ідейної агенції “Join”,
Ю. Череднікова

Це звернення вже підтримали:
Інститут зоології НАН України
Українська екологічна асоціація “Зелений світ”
Національний екологічний центр України
Київський еколого-культурний центр
Екоклуб “Зелена хвиля”
Молодіжна ліга захисту тварин
Комунікаційна агенція “5 зірок
Дружина охорони природи