Коментарі та зауваження НЕЦУ до матеріалів з транскордонної оцінки впливу на навколишнє середовище нової АЕС “Пакш-ІІ” в Угорщині (англ)

ua-hungary

Угорщина спільно із російським концерном “Росатом” планує побудувати на р. Дунай біля діючої атомної станції “Пакш” два нові атомні енергоблоки типу ВВЕР-1200. Відповідно до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті (Конвенції Еспо) будівництво атомних енергоблоків є діяльністю, яка може мати суттєвий негативний вплив на довкілля інших країн. Країна, що планує таку діяльність, має провести оцінку впливу на довкілля, зокрема проаналізувати ймовірність виникнення та інтенсивність негативних впливів на довкілля інших країн, і винести цю оцінку на громадське обговорення у країнах, які потенційно можуть постраждати.

У квітні 2015 році Угорщина розпочала таке громадське обговорення, зокрема з Україною, в рамках якого НЕЦУ проаналізував надані матеріали та підготував свої коментарі та зауваження.

Наші основні зауваження:

  1. Громадське обговорення відбуваються на стадії, коли рішення про технологію (атомна станція), місцерозташування (біля існуючої АЕС Пакш) та постачальника (Росатом) уже прийняті, тому будь-які коментарі та зауваження громадськості щодо цих основних джерел ризику не можуть бути прийняті до уваги належним чином.
  2. Склад та обсяги проведеної оцінки впливу на довкілля не дозволяють обгрунтувати висновок його розробників про те, що станція не буде мати транскордонних впливів. Зокрема, не оцінені ризики від транспортування відпрацьованого ядерного палива через території сусідніх країн, ризики від можливого скиду зараженої води у Дунай у разі виникнення серйозної аварії, не взятий до уваги “кумулятивний ефект” у разі настання аварії із спільною для кількох блоків причиною, особливо зважаючи на близькість діючої АЕС Пакш, де працюють ще 4 енергоблоки.

 

Завантажити повну версію документу:

Коментарі та зауваження НЕЦУ до матеріалів з транскордонної оцінки впливу на навколишнє середовище нової АЕС "Пашк-ІІ" в Угорщині (англійською мовою)