1 червня 2011, Київ. – Громадські слухання з приводу побудови нових атомних енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції були проведені з порушенням. Зокрема, документи, що були представлені на цих слуханнях, не відображали реальних загроз аварії.

Про це на прес-конференції щодо загроз добудови реакторів №3 та №4 ХАЕС заявив координатор енергетичних програм Національного екологічного центру України Артур Денисенко.

Cлухання засвідчили занепокоєння населення перспективами нарощування потужності ХАЕС. У деяких містах – Острозі та Хмельницькому – місцева громада виступила категорично проти реалізації цього проекту.

„Незважаючи на запевняння атомників, роботи дослідницьких інститутів показують, що насправді населення не підтримує добудову ХАЕС. Так, Центр Разумкова у квітні 2011 дослідив, що 39,4% українців вважають українські АЕС небезпечними, а 25% – надзвичайно небезпечними. На питання, чи необхідно Україні будувати нові енергоблоки, 69% відповіли „ні”. Це дає підстави стверджувати, що більшість українців негативно ставляться до розвитку атомної енергетики”, – каже Денисенко.

Також він зазначає, що деякі документи, надані для громадського обговорення, могли бути недостовірними.
„Оцінка впливу на навколишнє середовище (ОВНС), яку обговорювали на громадських слуханнях, існує у двох різних варіантах. Так, на сайті ХАЕС розміщений „м’якіший” документ від 2009 року, а на сайті НАЕК „Енергоатом” – більш реалістичний від 2010. Різниця між цими двома документами разюча. Так, кількість можливих викидів цезію-137 при запроектній аварії різниться у десять разів”, – зазначає він.

„Заниження можливого викиду цезію та інших радіонуклідів при важкій запроектній аварії є не просто черговим обманом. Це пряма дезінформація як громадськості, так і осіб, які приймають рішення. Саме цей обман дозволяє атомникам брехати про „незначущість” наслідків можливих аварій. На жаль, факти вказують, що катастрофа, подібна до Фукусіми або Чорнобилю, можлива і на АЕС з російським реактором ВВЕР-1000, якою і є Хмельницька АЕС”, – коментує ситуацію Андрій Ожаровський, експерт з ядерної енергетики екологічного об’єднання „Беллона” (Російська федерація).

Загалом, документ „Оцінка впливу на навколишнє середовище при добудові енергоблоків №3 та №4 ХАЕС” викликає й ряд інших зауважень. Зокрема, у документі не були обґрунтовані наслідки поводження з радіоактивними відходами, та наслідки руйнування конструкцій, яке може бути спричинене, наприклад, падінням літака. У ОВНС взагалі не були проаналізовані альтернативні, менш небезпечні і менш затратні варіанти досягнення мети.

„Українська влада продовжує наполягати на тому, що атомна енергетика не має альтернатив. Натомість, добудова нових енергоблоків є несерйозним рішенням. Україна має іти шляхом Німеччини, Австрії та Швейцарії, де свідомо відмовилися від подальшого будівництва атомних електростанцій”, – заявив керівник інфоцентру „Зелений світ” Сергій Федоринчик.

Нагадаємо, кілька днів тому Німеччина вирішила припинити експлуатацію всіх своїх АЕС до 2022 року. Раніше подібні рішення прийняли й інші країни Європи.

Критичні зауваження Національного екологічного центру України до Оцінки впливу на навколишнє середовище:
http://www.necu.org.ua/wp-content/uploads/krytyka_teo_ta_ovns_haes.pdf

Довідка:

У травні 2011 року у містах Хмельницької області, що розташовані у радіусі 30 кілометрів зони спостереження ХАЕС, пройшли громадські слухання щодо добудови енергоблоків №3-4 Хмельницької атомної електростанції (далі ХАЕС). Для обговорення були надані Інформаційно-аналітичний огляд техніко-економічного обґрунтування та окремий том ТЕО – Оцінка впливу на навколишнє середовище (ОВНС).

Під час громадських слухань громади Нетішина (міста-супутника ХАЕС) та Славути підтримали добудову ХАЕС, а громади Острога та Хмельницького виступили категорично проти.

На думку екологів, добудова ще двох енергоблоків ХАЕС є небезпечною (енергоблоки планують монтувати у застарілі конструкції, що простояли під водою та відкритим небом чверть століття) та економічно недоцільною (немає потреби у такій кількості електроенергії, підвищиться вартість електроенергії).

За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до:

Артур Денисенко,
координатор енергетичних програм Національного екологічного центру України
044 238 62 60,
arthur.denisenko at necu.org.ua