Париж, 26 лютого 2009 року – Енергетичний концерн GDF Suez припиняє участь в будівництві болгарської АЕС Белене.

Бельгійська компанія «Electrabel», яка є дочірньою компанією французького енергетичного концерну «GDF Suez», повідомила про ухвалення рішення вийти з проекту будівництва атомної електростанції «Белене» в Болгарії. Раніше «Electrabel» проводила переговори щодо участі в 49% пакеті акцій болгарської АЕС вартістю 4 млрд. євро, яким володіє німецька енергокомпанія «RWE».

«Ми вирішили не продовжувати участь у цьому проекті, – повідомив речник компанії «GDF Suez», – Ми встановлюємо стратегічні пріоритети серед різних проектів, які перебувають в розробці».

«В центрі уваги зараз фінансові, технічні, економічні та організаційні питання, і, звісно, питання безпеки стоїть на першому місці в усіх наших обговореннях, – повідомив речник «RWE».

«Світові енергетичні компанії не бажають вкладати гроші в атомні енергогенеруючі потужності, оскільки АЕС є дуже дорогими, складними і небезпечними джерелами електроенергії. Саме тому все більше компаній та фінансових установ відмовляються від участі в таких проектах, – говорить Дмитро Хмара, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України, – Український уряд не бере до уваги світовий досвід й надалі планує витрачати значні ресурси на розвиток атомної галузі, хоча це не вирішить питань енергетичної безпеки країни».

Нагадаємо, що Болгарія проводить будівництво атомної електростанції потужністю 2000 МВт. Вартість проекту зросла більш як на 1 мільярд євро ще до початку фактичного будівництва. Введення першого реактора АЕС в експлуатацію очікувалось в 2013 р., але проект затримується в зв’язку з технічними проблемами на російських реакторах.

Проект має проблеми з залученням необхідних коштів. Фінансувати його вже відмовились більше 10 провідних європейських банків. Зокрема, в липні 2008 року банк «BNP Paribas» визнав за краще не надавати позики на цей «небезпечний і неоднозначний» проект і це викликало побоювання, що жоден інший банк не буде мати бажання надати позику.

За додатково інформацією звертайтеся:

Дмитро Хмара

координатор енергетичної програми
тел: +380 44 238 62 60
email: dmytro.khmara at necu.org.ua

Національний екологічний центр України
www.necu.org.ua

Фото: belene-npp.com