Національний екологічний центр України, Дружина охорони природи „Зелене майбутнє” КНУ, клуб водного туризму «Чотири сторони» та партія «Пора» 02.06.06 провели прес-конференцію «Не дамо загинути святині, що пережила Кучму, за часів Ющенка!”.

Не маючи жодних адекватних і законних аргументів на користь знищення святині українського народу – урочища Гард на р. Південний Буг в Миколаївській області, енергетики Южноукраїнського енергокомплексу скористалися весняним паводком і штучно тримають рівень води у водосховищі на відмітці 14,7 м – рівні, на який немає державної екологічної експертизи і який сприяє невідворотному знищенню найціннішої частини Регіонального ландшафтного парку „Гранітно-степове Побужжя”.

Вже 20-років триває протистояння на Бузі. Громадськість рішуче виступає проти підвищення рівня води в Олександрівському водоймищі на р. Південний Буг, що на думку енергетиків необхідне для добудови Ташликської гідроакумулюючої електростанції. В випадку існуючого незавершеного південного енергетичного комплексу пуск Ташликської ГАЕС дозволяє порівняно легко вирішити проблему охолодження блоків Південно-Української АЕС. Підвищення води проводиться також під приводом забезпечення стабільності енергокомплексу в умовах зменшення споживання електроенергії, що виробляється АЕС на постійному рівні.

Абсолютно неприйнятно розплачуватися за ці дуже сумнівні з технічної точки зору речі знищенням 1000 га території заповідного об’єкту – Регіонального ландшафтного парку “Гранітно-степове Побужжя”. Створення Олександрівського водоймища вже призвело до деградації та зміни ландшафтів по його берегах, втім заплановане підвищення рівня призведе до катастрофічних наслідків. Адже буде втрачено надзвичайно цінні степові угруповання, в умовах коли більша частина степу України розорена це абсолютно неприпустимо. Особливо цінними є ділянки кам’янистих виходів, адже тільки тут зростають такі занесені до Червоної книги України рослини, як гвоздика та смілка бузькі. Тільки тут і ніде більше на усій планеті зустрічається мерингія бузька. Зазначена ділянка суходолу не опускалася під воду вже 60 мільйонів років….

Загалом підвищення рівня води призведе до втрати популяцій 10 видів рослин і тварин, що охороняються Червоною книгою України та міжнародними договорами, зокрема буде втрачено цінних риб: вирезуба та марену, що мешкають лише на ділянках цих останніх в Україні порогів, які зникнуть подібно до Дніпровим чи Дністровим.

А разом з ними підуть під воду і місця героїчної минувшини українського народу: славетний острів Град, де стояло поселення найбільшої на Запоріжжі Буго-Гардівської паланки.

Нагадаємо, що Україна має більш ніж достатній досвід створення та експлуатації водосховищ, який свідчить лише про невиправдані втрати надзвичайно цінних земель під недостатньо обґрунтовані поспіхом прийняті рішення. Більшість фахівців сходиться, що їх будівництво є великою помилкою, адже вони зовсім не виправдовують тих затрат, які були вкладені в їх будівництво та докорінно змінюють кліматичну, біологічну та епідеміологічну ситуацію на Україні.

Наразі, це велике лихо може добігти фатального апогею. Поховані під водою території потроху деградують, вже не шумлять пороги… Зажурені туристи-водники з усього світу сумно повертаються до дому…

Втім, Гард ще можна буде врятувати, якщо сучасна влада згадає чим вона обіцяла відрізнятися від старої кучмівської. Адже відношення до національних святинь – то надійний індикатор моральності влади. Необхідно спрямувати зусилля на можливість альтернативного розв’язання ташликського питання. Адже існує реальна можливість побудови високовольтної лінії на схід до Дніпра, що забезпечить скидання незадіяної на півдні енергії на схід та сприятиме стійкості вітчизняної енергосистеми. Можливим є також створення нижньої водойми Ташликської ГАЕС, що буде відділена від русла Бугу і підвищення рівня води в ній не супроводжуватиметься затопленням Гарду. Але ці варіанти потребують вкладення грошей, в наш же час суцільного відмивання грошей це аж ніяк не вигідно.

Громадськість вимагає від Президента України втрутитися та врятувати цю неповторну місцевість. Незаконно набрані води мають бути спущені. Саме такого висновку дійшла екологічна інспекція, що працювала нещодавно в місці катастрофи.

Враховуючи це усі організатори прес-конференції готують виїзну акцію в урочищі Гард, що буде заважати здійсненню екологічно небезпечних планів енергоатому.

Ми послідовно вимагатимемо вирішення цієї проблеми без затоплення Гранітно-Степового Побужжя!

Довідки за тел.: 238-62-60