До кінця цього року Законом України „Про загальнодержавну Програму формування Національної екомережі України на 2000-2015 рр.” передбачено створення на базі існуючого Регіонального ландшафтного парку (РЛП) „Гранітно-степове Побужжя” національного природного парку з такою ж назвою.

Зараз відбувається узгодження меж майбутнього НПП. Ці питання знаходяться на контролі Комітету ВРУ з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. Крім того, Кабмін своїм Дорученням №32797/3/1-05 від 4.08.05 визнав необхідність проведення спеціального наукового дослідження стосовно впливу будівництва та функціонування Ташлицької ГАЕС на створюваний заповідний об’єкт загальнодержавного значення НПП „Гранітно-степове Побужжя”.

А в цей час, влада Миколаївщини, енергетики Південно­українського енергокомплексу та будівельники ТГАЕС, прикриваючись рішеннями Уряду України, весь час форсують будівництво, грубо порушуючи законодавство України.

Так зокрема, 15 жовтня 2005 р. в урочищі „Гард”, зафіксовано грубе порушення законодавства УКраїни – видобуток грунту на території заповідного урочища у прибережній захисній смузі на лівому березі р. Пд. Буг, безпосередньо біля урізу води, за 20 м від острова Гардового. Знятий грунт вивозився в бік будівництва ТГАЕС. Пошкоджено прибережну захисну смугу та берег річки. Знищено травяний покрив, дерева та кущі на площі більш ніж 0,5 га. Проекту на ці земляні роботи та будь-яких погоджень не було.

Начальник будівництва ТГАЕС п. Павло Вірич так пояснив мотивацію цих робіт: „Для виконання завдання Уряду України – пуску ТГАЕС до кінця року, нам не вистачає часу і грунтової маси. Доступні кар’єри далеко і возити грунт звідти занадто дорого. Проект буде готовий на наступному тижні. Тому ми вирішили почати підготовчі роботи. Вивезено лише 1,5-2 тис. кубомерів грунту з 112 тис. кубомерів, яких нам не вистачає… ”.

Протягом 17 років народні депутати України, діячі науки і культури, природоохоронці, громадськість неодноразово висловлювали свою негативну позицію щодо цього будівництва, вимагали і вимагають обов’язкового дотримання положень чинного законодавства. Особливо це актуально зараз, коли невиважені та поспішні дії влади Миколаївщини, енергетиків Південноукраїнського енергокомплексу та будівельників ТГАЕС можуть призвести до непоправних наслідків, які ліквідувати буде неможливо. Наголошуємо, що може бути повністю знищено унікальний природно-культурний комплекс – останні автентичні ландшафти Запорізької Січі, археологічні пам’ятки та місця оселення унікальних для Європи видів рослин і тварин.

Громадські організації України та пересічні громадяни, проводячи пікет під стінами Кабміну, нагадують Прем’єр-міністру України п. Ю. Єханурову, що він 2 роки тому в числі 175 народних депутатів підписав запит до Президента України щодо припинення порушень законодавства у зв’язку з добудовою ТГАЕС та затопленням територій РЛП „Гранітно-степове Побужжя”, і вимагають:

1. Призупинити будівництво ТГАЕС, у зв’язку з неготовністю результатів наукового дослідження стосовно допустимості впливу будівництва та функціонування ТГАЕС на створюваний заповідний об’єкт загальнодержавного та міжнародного значення НПП „Гранітно-степове Побужжя”, яке виконується на Доручення Кабміну № 32797/3/1-05 від 4 серпня 2005 р.

2. Припинити будь-які дії виконавчої влади Миколаївщини та м. Южноукраїнська, будівельників ТГАЕС тощо, які є незаконними та загрожують території РЛП “Гранітно-степове Побужжя”, і які перешкоджають створенню однойменного національного природного парку, як то передбачено Законом України “Про загальнодержавну Програму формування національної екомережі України на 2000-2015 рр.”

3. Провести державну екологічну експертизу уточненого проекту ТГАЕС з урахуванням створення національного природного парку, змін внесених до уточненого проекту ТГАЕС після експертизи 1997-98 рр. та положень Міжнародної конвенції „Про доступ до інформації, участь громадськості у прийнятті рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля” (Оргуська конвенція).

Контакт:

Олексій Василюк
lynxlynx at ukr.net

Віктор Мельничук
necu at i.kiev.ua