ЄБРР святкує 25, але досі у “процесі переходу”. Чи є Банк успішним у своїй місії?

Сьогодні Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) відзначає 25-ту річницю. Проте, є занепокоєння станом розвитку проектів та економік, які фінансує ЄБРР. Серед таких країн із сумнівними фінансованими проектами опинилась і Україна. Про це йдеться у звіті мережі CEE Bankwatch Network (Бенквоч) “Загублені у процесі переходу: 25 років Європейському банку реконструкції та розвитку”.

ЄБРР був заснований 1991 для сприяння переходу країн Східної Європи та пострадянського простору до ринкової економіки через сталий розвиток. Втім, за 25 років лише Чехія стала успішним “випускником” програм розвитку ЄБРР. Решта країн, в тому числі Україна, за висловом самого банку, “застрягли на переході”.

“25 років тому, на початку перехідного періоду, всі запитували: коли ми наздоженемо Захід? Зараз ЄБРР каже, що зменшення прірви в рівні життя триватиме ще кілька десятиліть. Що ще більш важливо, економічні реформи за сприяння ЄБРР просували нестійкий шлях розвитку і створили умови для корупції – а також дали можливість антидемократичним елітам тиснути на суспільство, – заявляє Фіданка Бачева-МакҐра, координатор кампаній Бенквоч. – Банк був провідною силою в регіоні, як з точки зору фінансів, так і ідеологічного спрямування економічного переходу та його оцінки. Але зараз він звинувачує самі країни в недостатньому прогресі. Якщо успіх банку вимірюється успіхом країн-реципієнтів, акціонерам банку варто було б серйозно переосмислити підхід цієї інституції до розвитку”.

За висновками Bankwatch, ЄБРР бере участь у цілій низці проектів з несприятливими екологічними та соціальними наслідками, які не відповідають його заявленій місії зі сприяння сталому розвитку. При цьому банк має зобов’язання перед акціонерами враховувати думку місцевих спільнот щодо впроваджуваних проектів. Однак ЄБРР закриває очі навіть на очевидні протистояння громад.

В Україні ЄБРР фінансує, зокрема, старіючу ядерну енергетику (продовження строків експлуатації атомних енергоблоків у понад проектний термін), а також надав три кредити Миронівському хлібопродукту (МХП) – промисловому виробнику курятини в Україні, незважаючи на те, що при плануванні будівництва не було​ врахова​но думку громад​​,​ і​ ​що призвело до блокування будівництва птахофабрик МХП місцевими жителями.​

“ЄБРР робить один крок вперед і два кроки назад, коли справа доходить до сталого розвитку. Водночас, концепція переходу до ринкової економіки стала розмитою до абсурду. Щоб переорієнтувати інвестиції на якісний підхід, потрібне ретельне переосмислення мети банку. Але це можливе лише за наполягання акціонерів ЄБРР”, – зазначає Піппа Ґаллоп, дослідниця Bankwatch та одна із співавторів згаданого звіту.

Повний текст дослідження:
Lost in Transition: 25 Years of the European Bank for Reconstruction and Development

Короткий огляд дослідження українською: http://bit.ly/25EBRD

Контакти для додаткової інформації:

Фіданка Бачева-МакҐра,
координатор кампаній CEE Bankwatch Network (рос-ка мова)
fidankab@bankwatch.org,
+350 877 303097,
Twitter: @fidankabmg

Ірина Головко,
координатор з енергетики CEE Bankwatch Network/Національний екологічний центр України,
iryna@bankwatch.org,
+38044 238 62 60

Владлена Марцинкевич,
координатор проектів CEE Bankwatch Network/Національний екологічний центра України,
vladlena@bankwatch.org,
+38044 238 62 60