Держекоінспекція продовжує судитися, щоб нарешті закрити золовідвал Дарницької ТЕЦ. 14 березня 2017 в Окружному суді міста Києва відбулося чергове судове засідання з цього питання.

Позов було ініційовано це у січні 2016 року. Перевірки, проведені Держекоінспекцією встановили, що золошлаковідвал Дарницької ТЕЦ розташований на вулиці Здолбунівській є неорганізованим джерелом викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря.

Водночас, дозвіл на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря на дане джерело відсутній, що є порушенням вимог статей 10 та 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Поки що, через бездіяльність чиновників бізнесові інтереси компанії офшорного походження, яка володіє Дарницькою ТЕЦ, переважають над безпекою життя та здоров’я сотень тисяч мешканців Дарницького району.

Район Дарниці, де діяло багато промислових підприємств та розташовано великий залізничний вузол, і раніше не міг похвалитися чистим повітрям. Але після переведення чотирьох котлів Дарницької ТЕЦ виключно на спалення вугілля, ситуація значно погіршилася – наголосив експерт НЕЦУ Олег Савицький.

Вчорашнє засідання могло стати останнім у цій судовій справі, але 27 січня, Мінекології видало підприємству «Євро-реконструкція» дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу, який передбачає подальшу експлуатацію золовідвалу  протягом 7 років.

Видача дозволу мала узаконити масштабне забруднення та звести нанівець цей судовий спір, ставлячи під загрозу екологічно безпечне майбутнє для жителів Дарницького району. Але при розгляді справи виявилися численні невідповідності вказаного дозволу вимогам чинного законодавства та нормативних документів, які були грубо порушенні при його видачі.

Вислухавши аргументи від представника громадськості, головуючий суддя прийняв рішення не поспішати закривати провадження і залучити до справи свідчення фахівця з аналітичної хімії щодо результатів незалежних досліджень стану забруднення ґрунтів та води на території золовідвалу.

На судове засідання також прийшли численні мешканці Позняків, обурені тим, що за потурання Мінприроди власники Дарницької ТЕЦ не поспішають закривати токсичний золовідвал. Серед активної громади Дарницького району є юристи, які готові фахово боротися проти замаху на конституційні права громадян, зокрема – абз. 7 ст. 41 Конституції України: «використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі».

Фахівці Національного екологічного центру України і надалі слідкуватимуть за перебігом цієї справи, яка може створити важливий прецедент з захисту довкілля та здоров’я населення від негативних впливів вугільної енергетики.  Наступне засідання по справі щодо закриття золовідвалу відбудеться 16 травня.